Aktivity a úspěchy VV GYM

 • účast na regionálních projektech
 • zapojení do výtvarných soutěží
 • pořádání exkurzí – samostatně nebo ve spojení s ostatními předměty

Aktivity a úspěchy 2017/2018

Česky

Exkurze do vily Stiassni

Exkurze do vily Stiassny

Ve dnech 21. a 22. listopadu se studenti semináře Dějiny kultury zúčastnili exkurze do brněnské vily Stiassni, postavené za doby ,,první republiky”, přesněji v letech 1927-1929.

Vila byla postavena pro židovského textilního továrníka Alfréda Stiassni a jeho rodinu - ženu Hermine a dceru Susanne. Architekt Ernst Wiesner vilu navrhl v moderním puristickém slohu, čímž získala svůj jednoduchý a elegantní zjev. Tak jako zvenku působí jednoduše, uvnitř se naplno ukáže její unikátnost. Geniální rozvržení pokojů, poloha samotné vily a uspořádání zahrady nás přenáší do doby, v níž byla stavba ještě plná života, optimismu a bujarých večírků. Je jako otevřená učebnice dějepisu se záznamem o tehdejší společnosti.

 

Zuzana Klusalová

Česky

Vyškov a Döbeln očima studentů

To nejhezčí, co může moje město nabídnout. Tak by mohl znít podtitul výstavy, na které se podíleli studenti partnerských škol Lessing-Gymnasium Döbeln a Gymnázium a SOŠZE Vyškov. K vidění byla v srpnu v Turistickém informačním centru Vyškov. Poté byla nainstalována na ženské oddělení dlouhodobě nemocných ve vyškovské nemocnici jako stálá expozice, která může dělat radost pacientům i návštěvníkům. Podle slov Michaela Thürera z döbelnské radnice se obdobná akce uskuteční i v Německu.Výstava vznikla jako součást oslav letošního 25. výročí partnerství mezi Vyškovem a Döbelnem. Studenti dostali v obou školách za úkol vyfotografovat zajímavá nebo typická místa ve svých městech. Hlavní organizátorku celé akce, Mgr. Ivetu Höferovou, potěšilo, že čeští a němečtí gymnazisté poslali dohromady více než 400 fotografií.

Aktivity a úspěchy 2016/2017

Česky

Návštěva Jurkovičovy vily

V úterý 13. 6. 2017 studenti  semináře Dějiny kultury navštívili známou Jurkovičovu vilu v Brně, postavenou architektem Dušanem Jurkovičem.

Tato vila, postavená v roce 1906,  je jednou z nejvýznamnějších památek období secese v Brně. Její rekonstrukce byla dokončena v březnu roku 2011 a vila byla otevřena pro návštěvníky 1. dubna téhož roku Moravská galerie do vily umístila stálou expozici „Dušan Jurkovič. Architekt a jeho dům“.

Pro studenty byla exkurze velkým přínosem a velice příjemným zpestřením výuky.

Štítky: 
Česky

Na výstavě Vlastimila Srbeckého

V úterý 27. 9. 2016 jsme se studenty XA v rámci hodiny výtvarné výchovy navštívili výstavu brněnského malíře Vlastimila Srbeckého v Sokolském domě. Autor ve svých dílech vyjadřuje své niterní pocity a nálady. Jeho práce nás zaujaly jak tématem, tak zajímavou technikou a jedinečnou barevností.

Štítky: 
Česky

Pozvánka na výstavu "Jak to vidím já"

Jak to vidím já - plakát

Vernisáž výstavy fotografií žáků "Jak to vidím já" se koná 31. července 2017 v 16:00 hod. v TIC ve Vyškově. Výstava  se koná v rámci oslav 25. výročí partnerství měst Döbeln a Vyškov.

Srdečně zveme!

Česky

Středověké nebe

V úterý 22. 11. 2016 jsme se zúčastnili edukačního programu „Středověké nebe“ v Místodržitelském paláci v Brně. Chtěli jsme si zpestřit učivo o slohu románském a gotice. A podařilo se. Během poutavého výkladu při prohlídce expozicemi z těchto období jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí z oblasti malířství i sochařství. Galerijní lektorka paní Markéta Skotáková kromě jiného vyprávěla i nám neznámé příběhy ze života svatých, které nás velice zaujaly.  Pomalu jsme nestíhali zapisovat do svých poznámek. Propojení teorie s přímou prohlídkou exponátů přispělo k upevnění a obohacení našich znalostí z hodin dějin kultury.

Česky

Aktivity a úspěchy 2015/2016

Česky

Animované odpoledne

29. 3. 2016 jsme do hodiny výtvarné výchovy v tercii a kvartě pozvali pana Cyrila Podolského, autora animovaných filmů, hudebních klipů a reklam. Podílel se například na seriálech Králíci z klobouku, Pat a Mat, na seriálu večerníčků Krysáci pracoval jako autor, scénárista, režisér i animátor.

Pan Podolský žákům poutavě popisoval vznik animovaného filmu – od prvotní inspirace, možného propojení s literární předlohou, přes návrh a výrobu loutky, rekvizit, kostýmů a filmové dekorace až po dabing a animaci na hudbu. Vysvětlil také, kolik profesí se na výrobě filmu podílí, jak dlouho trvá a kolik práce obnáší natočit jednu minutu nebo jak se liší postupy a triky evropské a zámořské kinematografie.

Zajímavý výklad dokládal autor filmovými ukázkami své tvorby. Přivezl také svoje „herce“ – postavičky animovaných večerníčků – a další rekvizity. Jeho přednáška nám umožnila nahlédnout pod pokličku filmovým tvůrcům. Dnes už se na animované scénky budeme dívat jinak: s vědomím, jak triky vznikají, a s obdivem, kolik úsilí, času a umu jim jejich tvůrci věnovali.

Vitráže a tiffany

Z výstavy

Ve středu 17. 6. 2015 navštívily studentky semináře Dějin kultury výstavu Šárky Rotterové, mladé výtvarnice z Olšan. V kapli svaté Anny měla výstavu s názvem „Vitráže a tiffany“. Půvabné obrazy, lampy, šperky… Bylo to velmi příjemné zakončení vyučování.

   

Štítky: 
Česky

Návštěva vily Stiassni

Ve středu 25.11.2015 studenti semináře Dějiny kultury navštívili brněnskou vilu Stiassni v Brně, v Pisárkách.

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury. Právě před rokem byla nově otevřena pro veřejnost po náročné rekonstrukci.

Pro studenty byla exkurze velkým přínosem a velice příjemným zpestřením výuky.

Štítky: 
Česky

Za Andym Warholem

Kde můžete vidět plechovky Campbellovy polévky, růžovo-modrou Marilyn Monroe nebo oloupaný banán vedle rockové desky skupiny The Velvet Underground? Nejlépe na brněnské výstavě věnované Andymu Warholovi, v příjemných prostorách hradu Špilberk, kam jsme se právě ve středu 9. 3. 2016 my, kolektiv studentek Dějin kultury spolu s paní profesorkou, vypravily ze školních lavic.

Během prohlídky jsme měly možnost zhlédnout velký počet prací tohoto známého amerického umělce. Prostřednictvím exponátů a poutavého výkladu paní průvodkyně jsme se seznámily s Warholovým světem umění a nahlédly do jeho tvorby. Program doplňovaly také různé aktivity a diskuze. Na závěr jsme si prověřily svoji předchozí pozornost vyplněním pracovních listů a třešňičkou na dortu nám byl připravený workshop, během něhož jsme napodobily Warholovu techniku.

Všem se nám exkurze moc líbila a těšíme se na další podobné akce!

Tereza Fusková, XB

Příroda kolem nás

Jako každoročně, tak i letos proběhla na naší škole výtvarná soutěž. Tentokrát na téma „Příroda kolem nás“. Na výstavě byly v aule gymnázia k vidění kresby, malby, koláže i prostorové práce. S vyhodnocením soutěže pomohli návštěvníci Dne otevřených dveří. A jak to dopadlo?

 

Kategorie KRAJINA JAKO OD IMPRESIONISTY:

1.      Tereza Bednářová, QB

2.      Tomáš Florus, QA

3.      Dana Suchomelová, QB

 

Kategorie JAKO ARCIMBOLDO - KOLÁŽ:

1.      Tereza Bednářová a Eliška Vozdecká, QB

2.      Kateřina Zamazalová, QA

3.      Adéla Grycová a Alena Fialová, QA

 

Kategorie JAKO ARCIMBOLDO - TEMPERA:

1.      Karolína Hájková, 2.A

2.      Monika Kasperová, 2.B

3.      Michaela Čejková, QB

3.      Monika Žítková, 2.A

 

Kategorie JAKO MISTR VINCENT VAN GOGH:

1.      Karolína Hájková, 2.A

2.      Ivona Kudličková, 2.A

3.      Dominika Zabloudilová, 2.A

 

Kategorie PTÁCI:

1.      Denisa Machalová a Anna Deuserová, KA

2.      Klára Zmrzlá, Monika Navrátilová, Romana Prokešová, KA

3.      Marie Vazačová, KA

 

Kategorie OVOCE:

1.      Adéla Synková, TA

2.      Leona Kopečková, TA

3.      Sára Přecechtělová, SA

 

Kategorie CHRAŇME PŘÍRODU:

1.      Eliška Tesařová, PA

2.      Michal Marek, PA

3.      Eliška Kotlánová, PA

 

Kategorie MOJE ZVÍŘÁTKO:

1.      Eliška Tesařová, PA

2.      Simona Mozgová, PA

2.      Hana Doleželová, PA

3.      Zuzana Pitelová, PA

 

Kategorie NOVÝ ŽIVOT:

1.      Simona Mozgová, PA

2.      Eliška Tesařová, PA

3.      Tereza Quittová, SA

 

Kategorie METAMORFÓZA:

1.      Sára Legnerová, XB

2.      Adéla Maráčková, XA

3.      Zuzana Klusalová, XA

 

Kategorie OČI ZVÍŘAT:

1.      Marie Vazačová, KA

2.      Romana Prokešová, KA

3.      Markéta Kavková, KA

 

Kategorie OČIMA PŘÍRODY:

1.   Adéla Přibylová, 1.B

2.   Radim Baláž, 1.A

3.   Kateřina Drmelová, 1.B

 

Fotografie najdete na: https://www.gykovy.cz/cs/fotoalbum/priroda-kolem-nas

Česky

Den památek 2015 v klášterním sklepení

Klášterní sklepení pod vyškovským hřbitovem se na Den památek 2015 opět proměnilo v netradiční výstavní prostory. Letošní výstava fotografií a kreseb nesla název „My tady ležíme… Proč?“  Mottem výstavy byla slova Jana Masaryka: „… dokud budeme generálům platit víc než učitelům, nebude na světě mír…“

Kurátorem výstavy byl Jiří Lelek.  Výstava samotná se sestávala z několika částí. Již podruhé se ve Vyškově představil žilinský fotograf Ladislav Madlenák, který letos vystavil soubor fotografií slovenských kostelíků. Naopak poprvé své kresby vystavovala mladá výtvarnice Anna Sedláčková, studentka Gymnázia a SOŠZE Vyškov. Soutěžní část nazvanou Památníky první a druhé světové války připravili studenti Gymnázia a SOŠZE Vyškov ve spolupráci s Mgr. Ivetou Höferovou a Mgr. Janou Kolčářovou, která rovněž přispěla několika fotografiemi, tentokrát památníků z italské fronty první světové války.

Výstava byla otevřena vernisáží v pátek 11. 9. 2015 v 17 hodin, a to zcela netradičně  - formou performance a happeningu se sami účastníci podíleli na instalování výstavy. Po celou sobotu a neděli již tradičně návštěvníky provázeli sklepením studenti z gymnaziálního projektu Oživlá historie.  V neděli sklepení s výstavou navštívila mimo jiné i dcera hudebního skladatele Antonína Tučapského.

Štítky: 

VV - Archiv

Česky

Návštěva Moravského Krumlova a Jaroměřic

Dne 4 .5. 2010 se výtvarný a hudební seminář vydal na exkurzi. Během cesty nám naši spolužáci, kteří měli referát, řekli , co nás čeká a nemine. První byl o českém malíři A. M. Muchovi, tedy naše první zastávka byl Moravský Krumlov, kde jsme mohli zhlédnout jeho Slovanské epopej.

Přáním malíře bylo, aby se tomuto obrazovému cyklu dostalo v Praze náležitého umístění. Tento problém se v současnosti řeší, takže je otázkou času, kdy se z malých a nevyhovujících prostor Krumlovského zámku přestěhuje do Prahy. Proto jsme využili jednu z posledních možností.

Slovanská epopej, životní dílo A. M. Muchy, je cyklus obrovských maleb (cca 8 x 6 m) zachycující historii Slovanů. Dojem z těchto maleb byl více než silný.

Po krátkém rozchodu ve městě pro nás bylo přichystáno překvapení ve formě zastávky u kaple sv. Floriána nad Moravským Krumlovem spojené s poutavou legendou o vzniku této památky.

Dále jsme v cestě pokračovali do Jaroměřic nad Rokytnou. Vyslechli druhý referát, v němž jsme se dozvěděli o českém hudebním skladateli F.V. Míčovi, který složil první českou operu - O původu Jaroměřic.

Hlavní dominantou tohoto města je zdejší zámek, který jsme jeli navštívit. Měli jsme možnost zhlédnout velké sály plné obrazů zdejších majitelů zámku, malé salonky s překrásným nábytkem a keramikou, tajné chodby pro služebné dokonce i malou koupelnu.

Po dalším rozchodu ve městě jsme nakonec nasedli do autobusu a po vydařené exkurzi se všichni zdrávy vrátili domů.

Peťa Juppová, Honza Derka, Domča Vlachová

Do Vídně na výstavu obrazů Gustava Klimta

V pondělí 3. prosince se skupina studentů naší školy vypravila na exkurzi do Vídně. Zúčastnili se studenti semináře dějin kultury a studenti německého jazyka.

Po příjezdu si to zamířili milovníci výtvarného umění do Horního Belvedéru na výstavu obrazů rakouského secesního malíře Gustava Klimta. Výstava byla nádherná, Klimtovy obrazy zvláště ze „zlatého“ období natolik fascinující, že u některých pláten jsme v úžasu trávili dlouhé minuty.

Druhá skupina studentů vyrazila na prohlídku historického centra města. Po společném občerstvení následovala návštěva mořského akvária - rovněž  úžasná podívaná. A potom už hurá na vánoční trhy. Krásná vánoční výzdoba kolem, vůně punče, pečených kaštanů a ostatních dobrot se linula ze všech stran.  Všichni jsme si uvědomili, že Vánoce už klepou na dveře.

 

Portrét trochu jinak - práce v semináři

Portrét zase trochu jinak....

Manželé Arnolfini

  

    

Imaginární kouzlo obrazů Josefa Achrera očima žáků tercie

Netradiční výuka výtvarné výchovy ve vyškovské Galerie TIC umožnila mladým gymnazistům rozvíjet fantazii. Výstava obrazů Josefa Achrera poskytla možnost přemýšlet o životě a světě, prostřednictvím výtvarného umění. Žáci třetího ročníku osmiletého gymnázia se zamýšleli nad obrazy, seznamovali se s výtvarnými výrazovými prostředky, hledali a objevovali informace, které umělec do svých obrazů vložil. Pokoušeli se o interpretaci obrazů plných imaginace, magických symbolů a kódů.

Obrazy vyvolávali v jednotlivých pozorovatelích představy dobra a zla, pohody a napětí, radosti i smutku. Galerie TIC touto výstavou připravila pro své návštěvníky zajímavou podívanou a inspiraci.

 

 

 

  

Studenti na výstavě umění

Poslední hodinu semináře Dějin kultury strávili studenti na společné výstavě dvou umělců Radovana Krause a Františka Vargy ve Hřbitovní kapli. Obdivovali snoubení dřeva s kovem Františka Vargy a zobrazení naděje, lásky, žárlivosti, touhy a mnoha dalších pocitů v abstraktních obrazech Radovana Krause. Příjemnou atmosféru umocnilo i krásné prostředí výstavních prostor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava Jiřího Davida v Brně

Páteční odpolední vyučování dne 11. září se pro nás, studenty výtvarného semináře, neslo v netradičním duchu. Zamířili jsme totiž do brněnské Moravské galerie na výstavu známého českého umělce Jiřího Davida. Celkový dojem z výstavy a všechno to, co jsme zde měli možnost vidět, lze jen těžko popsat na pár řádků. Veškeré exponáty, ať už šlo o abstraktní obrazy, mnohdy až výstřední fotografie nebo šokující objektovou tvorbu (např.: dřevěná podobizna Ježíše Krista tonoucí v kbelíku s motorovým olejem, modely lidských embrií válející se v řadě na podlaze nebo kombinace posmrtné fotografie Marilyn Monroe a jejího půvabného hlasu linoucího se ze tří záchodových mís zavěšených níže), čestně reprezentovali pojem moderní umění. Bylo snadné pozorovat, jak se i naše malá skupina dělí na dva tábory rozdílných názorů, jak už to umění dokáže s lidmi po celém světě. Ve většinové vlně nadšení se mezi námi objevili i jednotlivci přesvědčení o tom, že mnohá z děl nelze za umění vůbec považovat. Po tomto netradičním zážitku nás čekala ještě prohlídka další expozice s díly významných českých malířů 20. století, které jsme již teoreticky poznali v hodinách výtvarného semináře v loňském školním roce. Kombinace těchto dvou výstav pro nás byla zajisté velmi přínosnou a umožnila nám v praxi sledovat vývoj výtvarného projevu českých umělců od dob minulých k současnosti.

Hana Vrtílková, 4.B

Výtvarná exkurze

 Ve čtvrtek 15. 11. 2012 studenti výtvarného semináře navštívili Místoržitelský palác a brněnskou funkcionalistickou vilu Tugendhat, dílo Ludwiga Miese van der Rohe.

V Místoržitelském paláci byl pro ně připraven poutavý program Středověké nebe, ve kterém si doplnili své znalosti o románském slohu a gotice a rovněž sami formou koláže „středověké nebe“ vytvořili.

Následovala prohlídka vily. Tato slavná památka UNESCO je po nedávné rekonstrukci a všechny přímo nadchla.

Pro studenty byla exkurze velkým přínosem a velice příjemným zpestřením výuky.

   

Školní rok začíná

a my už jsme se nemohli dočkat semináře dějin kultury. Proto jsme se sešli „nanečisto“, abychom sestavili svoje kolektivní dílo, které jsme namalovali koncem školního roku. Tentokrát jsme si zvolili k přezvětšení obraz Oidipus a Sfinga od malíře Gustava Moreaua. Gustav Moreau je nazýván klasikem symbolismu a jedním z témat, kterými byl fascinován, byly právě příběhy z antické mytologie.

….Když Oidipus přišel do Théb, vládl tam hluboký smutek - město bylo sužováno Sfingou a také drželo smutek za zemřelého krále Láia. Oidipus se ihned vydal ke Sfinze a požádal ji o hádanku, jejíž znění bylo takovéto: " Kdo chodí ráno po čtyřech, v poledne po dvou a večer po třech?" Každé inteligentní stvoření ví, že to je člověk, a protože Oidipus nebyl žádný hlupák, odpověděl správně. Sfinga hlasitě zaúpěla a vrhla se ze skály do moře. Osudem jí totiž bylo určeno, že pokud někdo rozluští její hádanku, musí zahynout….

Obraz jsme malovali olejovými pastely, a jaká panovala při práci nálada, a jak se nám to podařilo, můžete posoudit sami, podle následujících fotografií.

Studenti semináře DK

 

 

 

Výstava Rozvzpomenutí v TIC

Ve dnech 14. – 25. 1. 2013 jsme měli možnost zhlédnout v TIC ve Vyškově výstavu našeho mladého výtvarníka – regionálního umělce Vyškovska, jak bývá často nazýván, Marka Sklenky. Nazval ji symbolicky - Rozvzpomenutí.

Na naší střední odborné škole vystudoval Marek obor agropodnikání – rostlinolékařství a už během studia se mohl pochlubit vynikajícími výsledky své výtvarné práce, a to výborným umístěním v soutěžích  Slavskovské memento, Války neválky aj.

Nyní studuje VŠ v Brně, je členem brněnské výtvarné formace Skupina 82 a od roku 2000 se věnuje olejomalbě, perokresbě a fotografii. Práce jsou komorní a vyjadřují jakési vnotřní rozpoložení autora. Fascinuje ho svět, civilizace, hmota, a tajemno, u starých mistrů obdivuje zátiší, která jsou velmi oblíbeným tématem, jak nám sám při vernisáži řekl. Příjemným zpestřením vernisáže bylo i hudební vystoupení vážné hudby v podání kamaráda ze Státní filharmonie.  Markova tvorba byla vystavována už na osmi samostatných výstavách v Brně a ve Vyškově.

Tentokrát jsme mohli obdivovat zajímavé a krásné práce i my, studenti 3. ročníku AK, EL a ZE.

Marku, ať se Ti daří a Můza ať Tě neopouští!

 

 

Arte povera

Poslední hodiny výtvarné výchovy byly ve znamení slunného počasí, přírody a radostné atmosféry. Žáci tercie A kreslili v plenéru detaily přírodnin. Žáci kvarty A tvořili ve znamení arte povera.

Arte povera, neboli chudé umění vzniklo koncem 60. let dvacátého století v Itálii jako forma předmětného umění. Podle svých zásad používá tzv. „chudé materiály“ jako je zem, hlína, dřevo, popel, ale i neonové trubice, ocel, plast, látky, zeleninu, olovo a dokonce i živá zvířata. Název arte povera vymyslel v roce 1967 kurátor a kritik Germano Celant pro skupinu umělců, s nimiž spolupracoval.

Vzájemná spolupráce je důležitá nejen pro toto hnutí, ale i výtvarnou práci žáků po celý školní rok.   

Výsledky práce můžete vidět ve fotogalerii Arte povera 2013.

Den Země ve znamení tvořivé atmosféry

Den Země je mezinárodní svátek věnovaný naší planetě, který se koná každoročně 22. dubna, a to již od roku 1970. Lidé by si při této příležitosti měli připomenout význam životního prostředí a ochrany přírody.

Letos se ke Dni Země připojili i žáci nižších ročníků vyškovského gymnázia: v průběhu celého měsíce dubna tvořivým způsobem vyjadřovali své představy o Zemi, přírodě, ekologii, recyklaci atd.

Malovali plakáty, kreslili krajiny a vytvářeli objekty, které s danou problematikou souvisejí. Ve třech výtvarných kategoriích se do školní soutěže zapojilo asi dvě stě žáků. Jejich práce byly vystaveny v aule gymnázia a autoři těch, které vyšly z celoškolního hlasování vítězně, odměněni diplomy a milými pozornostmi.

Věřme, že toto „dubnové tvoření“ pomohlo více probudit úctu a ohleduplnost k Zemi, která je naším jediným domovem.

Fotografie z akce najdete v albu http://www2.gykovy.cz/drupal2014/album/vytvarna-soutez-den-zeme.

Do muzea za koláží

V muzeu

Žáci primy a sekundy našeho gymnázia navštívili v rámci hodiny výtvarné výchovy výstavu českého umělce Jánuše Kubíčka. Vyškovské muzeum pro ně v rámci této výstavy připravilo animační program Střihněte si koláž. Plni dojmů a nápadů si všichni mohli v příjemné atmosféře výstavní síně sami vytvořit vlastní „umělecké dílo“.

Fotografie si prohlédněte na: www2.gykovy.cz/drupal2014/cs/fotoalbum/strihnete-si-kolaz

Štítky: 
Česky

Dějepisno-výtvarná exkurze do Vídně

Ve Vídně

V pondělí 2. prosince 2013 se skupina žáků naší školy vydala na exkurzi do Vídně. Zúčastnili se studenti semináře dějin kultury a studenti německého jazyka.

Po krátké procházce Vídní, která byla zalitá sluncem, zamířili obdivovatelé výtvarného umění do Albertiny na výstavu obrazů Henriho Mattise a dalších fauvistů.

Druhá skupina studentů vyrazila na prohlídku historického centra města. Po společném občerstvení následovala návštěva mořského akvária. A potom už hurá na vánoční trhy. Okouzlující vánoční výzdoba kolem, vůně punče, pečených kaštanů a ostatních dobrot se linula ze všech stran.  Všichni jsme si uvědomili, že Vánoce jsou za dveřmi…

 

http://www2.gykovy.cz/drupal2014/cs/fotoalbum/vanocni-viden-2013

 

Česky

E.T. volá Trdlinky

E.T. volá Trdlinky je téma výtvarné přehlídky obrázků a prostorových prací, která je spojena s každoroční nesoutěžní dětskou divadelní přehlídkou ve Vyškově. Toto téma nás velmi zaujalo a s chutí jsme se pustili do práce. Jak nám to šlo od ruky a jak se všechno studentům primy a tercie B podařilo, si můžete prohlédnout v naší fotogalerii: www2.gykovy.cz/drupal2014/cs/fotoalbum/et-vola-trdlinky.

Undefined

Ekomóda 2015

Konec školního roku žákům nižšího gymnázia tradičně zpestřila soutěž o nejzdařilejší model z recyklovatelných materiálů. Letos našla inspiraci děvčata z primy a sekundy.

Naše nejmladší módní návrhářky prokázaly bohatou fantazii, kreativitu, zručnost a také notnou dávku odvahy předvést svůj „ekomodel“ na pódiu před kritickými zraky spolužáků a poroty. Ta nakonec poslala na nejvyšší stupínek dokonalý pár Kristýna Legnerová – Martina Kuncová ze sekundy A. Stříbrnou medaili udělila dvěma modelům, jejichž autorkami jsou Emma Deuserová, Aneta Látalová, Aneta Masaříková a Terezie Hrežová (všechny prima A).

 

     

 

Další fotografie najdete na adrese: https://www.gykovy.cz/cs/fotoalbum/ekomoda-2015.

 

Česky

Kresba pro design

Ve dnech 20. - 24. května proběhl na VUT v Brně workshop s názvem Kresba pro design. My, žákyně 3.A, Denisa Gottvaldová, Michaela Šebáková a Adéla Dvořáková jsme se ho zúčastnily. Strávily jsme příjemný týden v prostředí ateliéru FSI průmyslového designu. Pod vedením lektorky Dany Rubínové jsme se zdokonalily v kresbě zátiší tužkou, rudkou a pastelkami. Věříme, že nám tato zkušenost bude přínosnou pro budoucí studium. 

  

 

Nehulíme - kreslíme

Svérázný název neméně svérázného představení. Ilustrátor dětských knih a časopisů pan Adolf Dudek se snažil dětem dokázat, že kreslení je zábava, při které si mohou užít spoustu legrace. Že je zdravější vzít do ruky tužku a popustit uzdu fantazii, než sáhnout po jakékoli „berličce“ pro zlepšení nálady.

Žáci sekundy A strávili 10. listopadu hodinu výtvarné výchovy ve velkém sále KKD Vyškov. Učili se kreslit pomocí geometrických tvarů, dozvěděli se jak správně nakreslit obličej, jak vyjádřit mimiku, jaké proporce má lidské tělo. Zkušený kreslíř se jim snažil předat co nejvíc. Nuda? V žádném případě! Hodina utekla jako voda. A nejen to, nikdo ze sekundánů si 60 minut nevzpomněl na mobil ani internet. Nevěříte? Příště vyzkoušejte sami.

Snad jen malé varování na závěr: pořad představuje značné riziko pro vaše bránice.

Rádi bychom poděkovali Knihovně Karla Dvořáčka, která pana Dudka do Vyškova pozvala a tento skvělý zážitek nám umožnila.

Fotky si prohlédněte na: https://www.gykovy.cz/cs/fotoalbum/nehulime-kreslime

Štítky: 
Česky

Návštěva vily Tugendhat

Ve středu 10. 12. 2014 studenti semináře Dějiny kultury navštívili brněnskou funkcionalistickou vilu Tugendhat, dílo Ludwiga Miese van der Rohe.

Tato památka  UNESCO, která byla nedávno zrekonstruovaná, všechny přímo nadchla. Devádesátiminutový výklad slečny průvodkyně byl poutavý a obdivuhodný. Pro studenty byla exkurze velkým  přínosem a velice příjemným zpestřením výuky

Fotografie najdete v albu Návštěva vily Tugendhat.

Štítky: 
Česky

Obdivujeme Salvátora Dalího

- jeho bezmeznou fantazii a vize, které nás zavádí do říše snů. Jeho jedinou láskou a celoživotní múzou byla jeho žena Gala, vlastním jménem Helena Dimitrijevna Diakonovová . Právě proto jsme si vybrali pro naše zpracování v semináři Dějiny kultury jeho obraz Gala-moje žena .

Salvátor Dalí: “Malíř není ten, kdo je inspirovaný, ale ten, kdo dokáže inspirovat ostatní.“

   

   

 

 

Origami

Už od září žije gymnázium přípravami na návštěvu hostů z naší partnerské školy v Hirošimě. Téma japonské umění jsme zařadili také do tematického plánu výtvarné výchovy. Nejmladší žáci se inspirovali japonskou kaligrafií a tradičním uměním skládání papíru – origami. Žáci sekundy A se s chutí pustili do sestavování „3D origami“. Stovky barevných čtverečků skládali mnoho hodin (někteří i přestávek a odpolední) do speciálních modulů a z nich pak vytvářeli typické japonské draky, lotosy, labutě a také zcela netradiční tučňáky či palmy.

Námaha se určitě vyplatila, vznikla opravdu krásná dílka. Podívejte se alespoň na fotky: https://www.gykovy.cz/cs/fotoalbum/origami.

Štítky: 
Česky

Prima plná zvířátek

Zvířata - oblíbená u většiny dětí - jsou jedním z témat hodin výtvarné výchovy v primě. A tak děti kreslily své skutečné nebo vysněné mazlíčky, zvířata z říše fantazie i doby pravěké. Nápadů, jak se s tématem vypořádat, máme spoustu. Vyzkoušíme modelování z keramické hlíny a tvorbu papírových tangrami – jak jinak, opět v podobě zvířátek. Jednou z nejoblíbenějších technik je malování na obličej. Naše prima se tedy jedno páteční poledne proměnila ve třídu motýlků, pejsků, tygrů a koček. Na celé čáře však vedly pandy, těch se na konci hodiny sešlo jedenáct!

Podívejte se na fotky: https://www.gykovy.cz/cs/fotoalbum/prima-plna-zviratek?page=0%2C0

Štítky: 
Česky

Sedm stylových období

Ve středu 13. 11. 2013 studenti dějin kultury navštívili Umělecko-průmyslové muzeum v Brně, kde se zúčastnili edukačního programu „Sedm stylových období“. Zde si prošli expozice muzea, které jsou věnované různým obdobím v historii od gotiky až po secesi. Prohlídka exponátů různých uměleckých předmětů, jako jsou nábytek, nádobí, různé bytové doplňky, šaty, šperky…, byla doplněna zajímavým a poutavým povídáním průvodkyně. Během exkurze si studenti doplnili svoje vědomosti z vyučování a určitě je zúročí u blížící se maturity.

Česky

Surrealismus v sukni

Ve čtvrtek 13. 6. 2013 jsme poslední hodinu semináře Dějiny kultury strávili v Brně v Pražákově paláci. Vzhledem k tomu, že všichni obdivujeme surrealistické mistry, vybrali jsme si program surrealismus v sukni, zaměřený na tvorbu české surrealistické malířky Toyen. Program nezklamal! Nejdřív poutavé vyprávění absolventky Dějin umění, poté výtvarná aktivita, zaměřená jak jinak, než surrealistickým způsobem.

Společně strávené kulturní odpoledne bylo příjemnou tečkou za letošním školním rokem.

 

 

Ve škole, nebo v zoo?

Takto mohli zapochybovat náhodní návštěvníci i „domácí“, kteří v úterý 26. 11. 2013 potkali naše nejmladší gymnazisty. Ti se totiž v hodině výtvarné výchovy pomocí barviček na obličej navzájem proměnili v tygříky, pandy, zebry, pejsky, kočičky a další čtyřnohé kamarády. Mnohdy se jednalo o skutečná umělecká dílka, která bylo škoda hned smýt. Ze třídy tedy „zvířátka“ odvážně  vyrazila na oběd a domů. Snad potěšila všechny žáky a učitele, které cestou potkala. Pokud jste neměli to štěstí a nezahlédli je, podívejte se alespoň na fotky: http://www2.gykovy.cz/drupal2014/cs/fotoalbum/jako-v-zoo

Česky

Výlet do pravěku

11. února se žáci primy A vydali do vyškovského muzea. Navázali na učivo dějepisu a výtvarné výchovy a na vlastní kůži si vyzkoušeli, co obnášel život v pravěku. Učili se drtit obilí pomocí dvou kamenů, získat barvivo, vyrobit jednoduchou nádobu z hlíny, zpracovat ovčí vlnu nebo tkát.

Dvě hodiny utekly jako voda. Děti si užily spoustu legrace i tvůrčího nadšení a příjemným způsobem si zopakovaly, co se o životě v pravěku naučily ve školních lavicích.

 

Na fotky se podívejte na adrese: http://www.gykovy.cz/cs/fotoalbum/prima-v-praveku

Štítky: 
Česky

Výtvarná reprodukce QB připomíná skrytá poselství

Michelangelova Sixtinská kaple zobrazuje „Stvoření světa“ a vychází z knihy Genesis. Zachycuje biblické události od počátku vesmíru až po apokalypsu. Známý je výjev rukou, kdy se Bůh blíží k Adamovi a nataženým prstem vlévá do jeho paže život, podle interpretací tajných Michelangelových symbolů, hlavně rozum. V celém výjevu lze zahlédnout řez lidským mozkem, podle něhož je moudrost spojena s pravou hemisférou mozku.

Reprodukce Vás uvítá ve vstupní hale SOŠZE.

 

http://www.kaduceus.cz/online/poznani/460/sixtinska-kaple-skryva-tajne-michelangelovy-symboly.aspx

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/201685-michelangelo-v-sixtinske-kapli-zachytil-pocatek-vecnost-i-pomijivost/

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=17274

Česky

Svět očima studentů

Vernisáž

Srdečně zveme na výstavu fotografických prací studentů u příležitosti 115. výročí založení gymnázia a 125. výročí založení Střední odborné školy ve Vyškově.

Výstava se uskuteční v prostorách galerie Orion Muzea Vyškovska od 18. března do 19. dubna 2015.

Vernisáž výstavy se koná 17. března v 17:00 hodin.

Tags: 

Za uměním ve Vídni

23. červen, jeden z prvních letních dnů, jsme strávili v rakouské metropoli. Exkurzi jsme zahájili v expozici vídeňské secese Leopoldova muzea. Následoval zde workshop na téma „design“. Poté jsme navštívili největší vídeňskou spalovnu odpadu Spittelau. Kromě zajímavé přednášky o třídění odpadu a jeho likvidaci jsme vyslechli také informace o tvůrci tohoto zařízení. Je jím světoznámý architekt a umělec Friedensreich Hundertwasser. Posledním cílem naší cesty byla 252 m vysoká věž Donauturm. V útulné kavárničce ve výšce 150 m jsme si vychutnali úžasný pohled na celou Vídeň a někteří také dobrou kávu a něco sladkého.

Byl to pestrý den, viděli jsme mnoho zajímavostí, poslouchali vídeňskou němčinu a užívali si spoustu legrace. Tak za rok znovu!

Za žáky 1. a 2. ročníku, kvint a sext

Kája Zelená a Ája Holubová, 2.A

Foto: https://www.gykovy.cz/cs/fotoalbum/viden-cerven-2015

Česky

Výtvarná soutěž

V letošním školním roce slaví gymnázium 115. narozeniny. V rámci oslav proběhla i literárně-výtvarná soutěž. Na výstavě výtvarných prací v aule gymnázia jsme mohli vidět zdařilé práce našich studentů: komiksy, vtipy o škole, strážné anděly, školní skřítky, karikatury studentů, zákoutí školy, gymnázium před sto lety, dnes a v budoucnosti, proměny tváří studentů i učitelů … A že bylo na co se dívat, posuďte sami.

Fotky si prohlédněte na: https://www.gykovy.cz/cs/fotoalbum/vytvarna-soutez-k-vyroci-zalozeni-sko...

Vítězové jednotlivých kategorií:

 „Škola v detailech I.“

 1. Izabela Adamcová, kvinta B

„Škola v detailech II.“

  1.   Monika Poláchová, kvinta B

  1.   Tomáš Novák, kvinta A

„S humorem o škole“ (vtipy)

 1. Aneta Vrbacká, Michaela Čejková, kvarta B

„Názvy předmětů“ (graffiti)

 1. Karolína Hájková, 1.A

„Lidé v detailech I.“

 1. Adéla Maráčková, kvinta A

„Lidé v detailech II.“

 1. Izabela Adamcová, kvinta B

„Můj anděl strážný“

 1. Karolína Jánská, 3. B

„Školní den“ (komiks)

 1. Monika Kasperová, 1.B

„Gymnázium: proměny v čase“

 1. Adéla Synková, sekunda A

„Můj školní skřítek“

 1. Adéla Synková, sekunda A

„My jsme žáci 2.A“ (karikatura)

  1.  Tereza Wagnerová, Mária Hořavová, Irena Olejníčková, Alžběta Chourová, Karolína Zelená, Eliška Zellerová, 2.A

 

Celkové výsledky výtvarné soutěže najdete na: http://www.gykovy.cz/moodle2/

 

Štítky: 
Česky

Veřejná sbírka na zrestaurování torza sochy J. A. Komenského

Komunitní nadace Ti brány pořádá veřejnou sbírku na obnovu sochy Jana Ámose Komenského, která byla umístněna  na vnitřním schodišti budovy gymnázia.

Přispět můžete na sbírkový účet nadace: 205064075/0600.