Aktivity a úspěchy ČJ GYM + SOŠ

Štítky: 
Česky

Aktivity a úspěchy 2017/2018

Česky

Kdo zvítězil ve školním kole Olympiády v českém jazyce?

Letos se na naší škole konalo školní kolo Olympiády v českém jazyce (II. kategorie) 14. 11. 2017. A kdo patřil mezi nejúspěšnější řešitele? Na 1. – 2. místě se se shodným počtem bodů umístily Veronika Tupá (OB) a Tereza Kalivodová (1. B), 3. - 4. příčka patřila opět dvojici soutěžících – Markétě Kavkové (XA) a Iloně Zbořilové (2. B).

Děkujeme všem soutěžícím za účast a vítězné dvojici přejeme hodně úspěchů v okresním kole OJČ, které se bude konat 31. 1. 2018 ve SVČ Maják Vyškov. Ostatní účastníci školního kola získají informace o svém umístění u vyučujících JČ.

Česky

Slavkovské memento 2018

V kvartě víceletého gymnázia při probírání 2. světové války, tématu holocaustu jsme se seznámili s nacistickou čítankou antisemitismu od Julia Streichera - Giftpilz. Toto seznámení se s protižidovskou propagandou zaměřenou už na děti školního věku nám pomohlo pochopit to, proč se nacisté chovali k židům tak, jak se chovali. Když jsme potom došli v probírání k Postupimské konferenci, zamýšleli jsme se nad tím, jak by se dalo naplnit tehdejší předsevzetí denacifikace. Jak zajistit, že dosavadní zfanatizovaní nacisté a antisemité přijmou demokratické hodnoty. Došli jsme k tomu, že by bylo třeba úplně stejně začít s antipropagandou u dětí. Pokusili jsme se vytvořit nástin podobné, avšak obrácené učebnice. Možná někdy působí stejně vykonstruovaně jako její vzor, Streicherova Jedovatá houba. Taky by se mohla jmenovat třeba Dobrá houba. Ale pomohla dětem zamyslet se nad našimi hodnotami, nad složitostí denacifikace a odstraňování vžitých stereotypů v uvažování lidí, a to nejen nacistů za 2. světové války. A hlavně v dnešní době je nejvýše aktuální zamýšlet se nad obhajobou toho, co je zdánlivě samozřejmé.Mgr. Lukáš Tvrďoch

Nad „Mementem“ převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje pan JUDr. Bohumil Šimek, starosta města Slavkova u Brna Michal Boudný a velitel Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově brigádní generál Ing. Josef Kopecký, MSc. Již několik let spolupracujeme s generálním konzulátem Ruské federace v Brně a Československou obcí legionářskou v Brně 2.

Soutěžní debata jako koníček 21. století

Co lidé nejčastěji vidí pod pojmem „debata“? Nemalá skupina lidí si představí důvěrně známé překřikování politiků v televizi, jiným se možná vybaví názorová diskuze s kamarády. Ačkoliv nejsou tyto představy úplně zcestné, soutěžní debata v sobě nese mnohem více. V jakých ohledech se toto „více“ skrývá a co tato převážně vysokoškolská záliba přináší lidem, kteří se jí věnují?

Organizovaná diskuze

První věc, která odlišuje soutěžní debatu od rozhovoru s kamarádem, je její struktura. Debata má určitý řád, který musí všichni její účastníci dodržovat. To například obnáší, v jakém pořadí a jak dlouho řečníci mluví. Všimli jste si někdy, v jak katastrofické fiasko se může zvrhnout politická diskuze v televizi? Debata se tomuto stádiu obratně vyhýbá. Její pravidla vše ošetřují tak, že jakákoliv výměna názorů probíhá kultivovaně, a celá diskuze tak zůstává na vysoké intelektuální úrovni.

Na osobní názory se nehraje

   Pokud je nějaký důvod, proč do debatního klubu nevstupovat, pak je to bezvýhradná nutnost prezentovat pouze svoje vlastní názory. Princip debaty spočívá ve schopnosti obhajovat jak jednu, tak druhou stranu sporu. Jakmile se tedy zvolí téma, je na hodu kostek, které z daných stanovisek budete zastávat, a které se naopak pokusíte srazit k zemi.

Trénink argumentace, veřejného projevu i gestikulace

To, na čem v debatě skutečně záleží, se dá shrnout pod pojmem „trénink prezentačních dovedností“. Pokud pouze toužíte po zlepšení komunikace s lidmi, pak doporučuji chodit častěji ven a neztrácet čas s obtížnou přípravou na různé debatní turnaje. Pokud se však chcete zlepšit v mluvení na veřejnosti, improvizaci, strukturování proslovů, schopnosti vytvářet, či naopak vyvracet argumenty a podávat to všechno jistě a s nadhledem (nebo tak alespoň vypadat)… jděte do toho!

Skvělá investice do budoucnosti

Velká výhoda debaty spočívá v tom, že trénuje dovednosti, které se ve škole učí buď okrajově, nebo vůbec. Přitom se jedná v mnoha povoláních o schopnost, která odlišuje dobrého uchazeče od toho špatného. Řeč je například o kariéře právníka, politika, učitele, diplomata, obchodního zástupce, mluvčího společnosti, televizního hlasatele, sportovního komentátora, reportéra… teoreticky vzato jakéhokoliv člověka, jehož práce spočívá z velké většiny v komunikaci s lidmi. Kromě toho se také jedná o dobrou přípravu na maturitu a obecně platí, že „umět mluvit“ se vám vždycky sejde.

Není to pro každého

Debata samozřejmě není věc, které by se mohl (či chtěl) věnovat každý. Vyžaduje určitý zájem o současné události ve světě, touhu učit se novým věcem a zápal pro řešení kontroverzních témat. Rovněž zde nepočítejte s možností naučit se celou řeč jako básničku - kromě velkého množství změn přímo v průběhu debaty bude hrát ve váš neprospěch pouhých deset minut na promyšlení dané problematiky, takže budete ve valné většině situací donuceni improvizovat. Pokud zrovna improvizace či řešení situací přímo „na place“ nespadá do množiny věcí, které jste ochotni dělat každý týden, debatě se vyhněte.

Možnost se zapojit

Již rok a půl se může Gymnázium ve Vyškově pyšnit svým vlastním debatním klubem. Pokud vás možnost debaty nadchla, není nic jednoduššího, než se přijít podívat na jeden z našich tréninků. Ty probíhají každé úterý v 15:45 v učebně 161.

 

Převzato z: http://www.gykovy.cz/sach/soutezni-debata-jako-konicek-21-stoleti/

 

Eva Sabová, 8.OA

Štítky: 
Česky

Vyškovský cedník 2017

V pondělí  26. března 2018 byly v Knihovně K. Dvořáčka vyhlášeny výsledky literární soutěže Vyškovský cedník 2017. V II. kategorii (SŠ) byl 2. místem oceněn náš student Lukáš Kytka (2. B) za svou povídku Jedna duše pod povrchem, ve které velmi zdařile vylíčil příběh mladé dívky žijící v apokalyptickém světě. Gratulujeme!

Česky

Výsledky okresního kola Olympiády v českém jazyce

Ve středu 31. ledna 2018 se ve Středisku volného času – Maják ve Vyškově konalo okresní kolo Olympiády v českém jazyce (I. i II. kategorie). Vítězkou v kategorii SŠ se stala Ilona Zbořilová z 2. B, 2. místo obsadila Veronika Tupá z OB a 3. místo patří Tereze Kalivodové z 1. B. V I. kategorii se nejlépe umístila Simona Mozgová z TA, která vybojovala 3. příčku.

Všem studentkám, které hájily barvy Gymnázia a SOŠZE Vyškov, děkujeme za reprezentaci školy a Iloně, Veronice a Simoně přejeme hodně štěstí v krajském kole, které se bude konat začátkem dubna v Brně.

Česky

Úspěch redakce časopisu Šach

V pátek 10. listopadu 2017 se v rámci Multimediálního dne na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity konalo národní kolo soutěže Školní časopis roku. Do tohoto kola se časopis dostal z kola krajského, ve kterém obdržel 2. místo. Zástupci redakce se na místo vydali, aby vyslechli verdikt. Ten činí 3. místo za obsah a 10. místo v celkovém pořadí. Jsme hrdí, na jakou úroveň se časopis za poslední rok dostal, a děkujeme všem, kteří ho v tom podpořili.

 

Převzato z: https://www.facebook.com/casopisSach/

Česky

Aktivity a úspěchy 2016/2017

Štítky: 
Česky

SOŠka v divadle

Dne 3. 10. 2016 navštívili žáci obchodní akademie a zdravotnických oborů v rámci doplnění učiva a rozšíření znalostí českého jazyka Mahenovo divadlo v Brně. Činohra s názvem Petrolejové lampy se odehrává na přelomu 19. a 20. století.  Herci ztvárnili divadelní hru podle románové předlohy Jaroslava Havlíčka na výbornou.

Příběh vypráví o touze, strachu a zoufalství. Hlavní hrdinka Štěpka touží po lásce a dítěti, jediný, kdo si ji chce vzít, je její bratranec důstojník, který ji ale nemá rád a  chce jenom v klidu přežít s jejími penězi a uchránit si své strašlivé tajemství.

Tato inscenace všechny velmi zaujala a i přes vážné „psychotéma“ byla i odlehčením v některých pasážích.

Hana Svobodová 3. AK, Gymnázium a SOŠZE Vyškov

Štítky: 

3. B v Praze

Výlet do Prahy s 3.B? Tak to vůbec – odpověděl by jistě každý. Náš pan třídní učitel Hájek a paní učitelka Plevová se toho ale chopili se ctí a vyrazili s námi na dobrodružnou výpravu do našeho hlavního města.

Nebo neměli na vybranou.

Brzy ráno jsme se 29. května sešli na vlakovém nádraží a 30. už zase uháněli vlakem zpátky domů. Tyto dva dny se ale i tak zdály mnohem delší – nejen protože jsme nasbírali spoustu skvělých zážitků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat, ale také kvůli horku, které nás doprovázelo celé dva dny i přes očekávaný déšť. Druhý den na nás ale přece jen nakonec pár kapek dopadlo - bylo to pro nás jako vysvobození a cesta domů najednou nebyla důležitá. Jediný, kdo se chtěl před deštěm schovat, byla paní učitelka Plevová. Od našeho spolužáka si  půjčila deštník, který následně rozbila.

První den, hned po příjezdu do Prahy, na nás čekal pan průvodce, který se o nás celou dobu pečlivě staral a snažil se nám ukázat co nejvíce památek. Jako první jsme  zamířili ubytovat se  do kapucínského kláštera, který se nachází hned vedle Lorety. Bohužel nás zde nevítaly jeptišky, jak většina z nás předpokládala. Poté jsme už vyrazili na prohlídku známých i méně známých míst  v Praze, jako např. Pražský hrad, Lennonova zeď, Karlův most, Staroměstské i Václavské náměstí. Naše putování jsme zakončili na Petříně, kde si někteří užívali nádherný výhled na celou Prahu, jiní zase bloudili v zrcadlovém bludišti. I když jsme v nohách měli dost kilometrů a padala na nás únava, stejně nás učitelé do postelí nedostali a my si užili i něco málo z té noční Prahy, která je stejně kouzelná jako přes den.

Druhý den se nesl v poněkud poklidnějším duchu. Naše první zastávka byla v Národním památníku hrdinů heydrichiády, a pro většinu z nás to byl velmi silný zážitek. Poté následovala hodinová plavba lodí po Vltavě, odkud jsme si odnesli fotky s asijskými turisty a vzpomínky na krásný výhled. Sice jsme měli v plánu poznávat další krásy Prahy, ale tato varianta byla nakonec přehlasována, a my naběhli do nákupního centra Palladium, abychom zkrotili hladové žaludky a aspoň na chvíli si odpočinuli od neskutečného horka. Závěr naší exkurze jsme strávili na Vyšehradě, odkud jsme si opět mohli prohlédnout Prahu z jiného úhlu. Dokonce jsme navštívili i hřbitov, kde jsme nalezli mnoho hrobů významných  osobností. Nakonec se ale stejně většina z nás těšila na cestu vlakem a domů, protože nás vyčerpalo nejen počasí, ale také jsme potřebovali načerpat síly na další školní den.

M. Kasperová, B. Kroutilíková, 3.B

Česky

Školní kolo Olympiády v českém jazyce

Ve středu 30. listopadu 2016 se konalo školní kolo 43. ročníku Olympiády v českém jazyce. Čtyřicet soutěžících z gymnázia i obchodní akademie řešilo náročné úkoly mluvnické části a výborně si poradilo i se slohovou prací na téma Nápis na zdi. Vítězem školního kola se stal Vojtěch Drábek (XA),  2. místo vybojovala Daniela Růžičková z 3. B, se shodným počtem bodů se na 3. – 4. příčce umístila Eva Sabová z MA a Veronika Lusková z MB.

Všem soutěžícím děkujeme za účast v letošní Olympiádě v JČ a vítězům přejeme hodně štěstí v okresním kole, které se bude konat 1. 2. 2017.

Česky

Beseda o filmových žánrech

Dne 15. 11. 2016 se v aule Gymnázia Vyškov konala beseda o filmových žánrech. Účastnili se jí středoškolští studenti v rámci školní výuky českého jazyka. Přednášejícím byl náš známý režisér, scénárista a animátor Cyril Podolský, který se podílel na tvorbě spousty filmů pro děti i dospělé.

Hned na úvod byli účastníci alespoň okrajově seznámeni s tvorbou pana Podolského. Zhlédli krátkou filmovou ukázku vytvořenou v jeho ateliéru trikového filmu, která byla zaměřena na loutkovou animaci. Styl projevu přednášejícího a jeho zkušená komunikace s obecenstvem studenty mimořádně zaujala a zbytek programu poslouchali opravdu pozorně.

Následovala stručně shrnutá historie světového kinematografie. Hlavním tématem přednášky však byly filmové žánry. Pan Podolský pomocí krátkých ukázek filmů a stručné charakteristiky popsal základní filmové žánry. Jednalo se o komedii, horror, drama, pohádku a romantickou komedii. Obecenstvo bylo následně seznámeno se základními pravidly filmového děje, s kompozicí, střihem a se stavbou filmového vyprávění.

V závěru přednášky byli účastníci svědky zajímavého pokusu, při kterém tři studenti dostali za úkol nakreslit buď les, strom, nebo větev. Na těchto zdánlivě nezajímavých kresbách potom pan režisér publiku předvedl, jak jsou začátky filmů a jejich první snímky důležité.

Studenti hodnotili tuhle přednášku velmi kladně a spousta z nich ji dokonce zařadila mezi ty nejlepší, kterých se kdy účastnila. Zaujaly je nejen nové poznatky z oblasti kinematografie, ale i samotná tvorba pocházející z ateliéru Cyrila Podolského.

Eva Schmiedová,  OA

Štítky: 
Česky

Lužánky 2017

V úterý 4. dubna 2017 se v Centru volného času Lužánky v Brně konalo krajské kolo Olympiády v českém jazyce. Soutěž probíhá každý rok a nebývá lehká. Již tradičně účastníci soutěží v mluvnické a slohové části,  a tak musí kromě sumy vědomostí vládnout jazykovým citem a mít i slohové nadání.    Sluncem zalitý jarní den, rozkvetlý park a příjemní organizátoři soutěže přivítali dvacet sedm  nejlepších češtinářů z Jihomoravského kraje.

V silné konkurenci obsadila 4. místo studentka septimy Veronika Lusková, vítězka okresního kola. Od bronzové medaile ji dělilo jen půl bodu. Pavlína Ďurišová z kvarty a Eva Sabová ze septimy se staly úspěšnými řešiteli.

I když naše soutěžící nedosáhly na medailové pozice, patří jim i tak uznání a poděkování za reprezentaci.

Česky

Vyškovský cedník 2016 patří studentkám gymnázia

Ve středu 29.března 2017 proběhlo ve velkém sále Knihovny K. Dvořáčka slavnostní vyhodnocení literární soutěže dětí a mládeže Vyškovska nazvané Vyškovský cedník. Soutěž probíhá ve třech kategoriích. Motto první kategorie  „Čím to je ? “zaujalo 16 mladých autorů. Motto druhé kategorie „Dar“ inspirovalo 27 autorů a pětičlenná porota hodnotila úroveň jejich příspěvků jako dosti vyrovnané. Tématem  třetí kategorie byl citát J. R. R. Tolkiena „Odvaha se nachází  na nepravděpodobných místech“. Soutěžily pouze 3 práce.

Je dobrou tradicí, že do této soutěže se pravidelně zapojují studenti našeho gymnázia a že dosahují těch nejlepších výsledků. I desátý ročník Vyškovského cedníku potěšil, vždyť všechna oceněná místa ve druhé kategorii patřila studentkám naší školy. Veronika Tupá, 7. MB, zvítězila s povídkou Milionové Vánoce. Porota ocenila poutavou zápletku a nečekanou pointu. O tom, že soutěžní práce byly vyrovnané a že porota těžko vybírala ty nejlepší, svědčí udělení dvou druhých míst, a to Monice Kasperové, 3. B, za  povídku Nesnáším bipolární poruchu…je skvělá! a Lucii Tutkové, 3. AK za povídku Andělé mezi námi. Čestné uznání porota přiznala Pavle Dordové, 1. B, za povídku Prázdná mysl.

V první kategorii obsadila druhé místo Jana Dolejšová, 4. KA, s povídkou Opora.

Třetí kategorie je určena soutěžícím nad 20 let. V této kategorii porota udělila Čestné uznání. Máme radost, ze ho dostala naše absolventka a několikanásobná vítězka této literární soutěže Kateřina Orságová. Tentokrát svou práci pojmenovala Říci si sbohem.

Blahopřejeme všem oceněným a přejeme hodně inspirace v jejich literární tvorbě.Mgr. V. Kubaláková

Štítky: 
Česky

Rajhrad znamená rajský hrad

Dne 13. 6. 2017 jsme se my, studenti 1. AK, zúčastnili exkurze do Rajhradu u Brna. Exkurze zahrnovala prohlídku jedinečného benediktinského kláštera na Moravě, ve kterém je umístěný Památník moravského písemnictví. Klášter je spojený s krásným barokním kostelem svatého Petra a Pavla. Celý tento areál je kulturní památkou České republiky. Klášterní komplex byl založený v polovině 11. století českým knížetem Břetislavem I. Dokonce tudy prošli v 9. století i slavní soluňští bratři Cyril a Metoděj. Stal se významným kulturním a hospodářským střediskem, v době baroka byl přestavěný podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela a posléze byl využit pro vojenské účely.

Hned na začátku prohlídky jsme byli uvedeni do místa dění, kde nám pustili video o životě benediktinů. Mnohé z nás uchvátila místní knihovna, ve které je uloženo více než 60 tisíc knih napsaných v různých jazycích, o kterých by nás ani nenapadlo, že existují. Mezi nimi byla také spousta dochovaných rukopisů. Vazby některých knih jsou malým uměleckým dílem zdobeným zlatem a drahými kameny. Jejich cena je obrovská. Také jsme měli možnost si prohlédnout tři největší knihy v tomto klášteře, kdy jedna vážila i přes třicet kilogramů. Mnozí si to neuměli představit, ale to jsme ještě nevěděli, že nejtěžší kniha na světě váží přes sedmdesát kilogramů.

Závěrečnou tečkou se stala neobvyklá výstava básníka, textaře a hudebníka Josefa Kainara, protože je to přesně sto let od roku jeho narození. Dozvěděli jsme se mnohé o jeho životě a koníčcích, jako je rybaření, o dílech a textech, které napsal nebo složil. Protože jeho neodmyslitelnou složku života tvořilo fotografování nebo malování karikatur, mohli jsme zhlédnout originály jeho prací na vlastní oči.

Během exkurze jsme nasbírali mnoho nových a zajímavých informací z tehdejší doby, na které si určitě všichni rádi vzpomeneme nejen u maturitní zkoušky.

Studenti 1. AK

Za listem list

Pája a Lucka jsou dvě mladé knihovnice, které se rozhodly, že chtějí dětem a učitelům pomáhat najít dobré knížky a cestu k četbě. Kromě své každodenní práce knihovnic založily blog Za listem list, na kterém zveřejňují recenze nových knížek, taky např. vyhlašují soutěž o balík knížek, do které jsme se primány letos zapojili. Napsali jsme hromadu příběhů knih a o knihách a poslali je tam.

„Této akce jsme se účastnili poprvé a moc se nám líbila. Příběhy o knihách jsme psali dlouho a dali si na nich opravdu záležet. Každý příběh byl originální a výjimečný. Psaní byla velká legrace, a přestože jsme patřili k nejmladším účastníkům, vyhráli jsme přislíbený balík knih, které si určitě všichni rádi přečteme. Napřesrok se chceme opět zapojit, vždyť další balík knih si nemůžeme nechat ujít!"        

Primáni

Mezi studenty středních škol a 2. stupňů ZŠ jsme se umístili na 2. místě a dostali jsme ten balík. Všechny knížky už jsou na prázdniny rozpůjčované.

Literární soutěž Balík knížek na blogu Za listem list Páji a Lucky.

Štítky: 
Česky

C. D. Payne na vyškovském gymnáziu

Při letošním červnovém Turné v hajzlu 2 zavítali herci z LiSTOVáNí i do našeho města. Scénické čtení proběhlo 19. června 2017 v aule naší školy. Věra  Hollá a Jiří Ressler nám předvedli  skvěle sehrané scénky z několika děl C. D. Payna (Mládí v hajzlu, Neviditelný, Nestydaté plavky, Dědictví,  Zázrak v plechovce). Po představení se dostavil samotný pan Payne a diváci měli možnost se jej osobně anglicky zeptat na vše, co se týkalo jeho života a tvorby.

Byl milý a všem s chutí odpovídal, přestože naše město bylo posledním na jejich dlouhé několikadenní šňůře po 30 českých a moravských městech. Dozvěděli jsme se například, kde bere inspiraci, doporučil také pár tipů začínajícím mladým spisovatelům. Jakmile každý dostal odpověď na svůj dotaz, přišla na řadu autogramiáda a účastníci této akce si mohli i některá autorova díla zakoupit.

Celá akce se dle našeho názoru vydařila. Byla pro nás přínosem, protože jsme měli možnost se nejenom seznámit s tvorbou světově proslulého autora humoristické literatury, ale  ocenili jsme i osobní setkání se C. D. Paynem. Také jsme využili svých jazykových znalostí a mohli jsme si vyzkoušet, jaké je to komunikovat s rodilým Američanem.Lucie Vojtěchová a Aneta Šormová, 1. A

Česky

Aktivity a úspěchy 2015/2016

Štítky: 
Česky

Jak skončilo školní klání účastníků Olympiády v jazyce českém?

Každoročně se na naší škole koncem roku koná školní kolo Olympiády v jazyce českém. Soutěž se koná ve dvou kategoriích – v I. kategorii poměřují své znalosti žáci nižšího gymnázia (letos se jich zúčastnilo 23) a ve II. kategorii studenti vyššího gymnázia a SOŠ (34 studentů). A jak to všechno dopadlo?

I. kategorie:   1. místo – Markéta Kavková, 4.KA;  2. místo – Iva Hudcová, 3.TA.

II. kategorie:  1. místo – Eva Sabová, 6.XA; 2. místo – Vojtěch Drábek, 5.QA;      3. místo – Veronika Tupá, 6.XB.          

   

Všem soutěžícím děkujeme za účast a studentům na 1. a 2. místě přejeme hodně úspěchů v okresním kole, které se bude konat 8. 2. 2016 ve středisku Maják Vyškov. Výsledkové listiny školního kola jsou k nahléhnutí u vašich češtinářů.

Mgr. Lada Minářová

 

Štítky: 
Česky

Okresní kolo Olympiády v jazyce českém

V pondělí 8. února 2016 se ve středisku volného času Maják konalo okresní kolo Olympiády v českém jazyce. V I. kategorii soutěžili zástupci ZŠ a víceletých gymnázií, ve II. kategorii zástupci středních škol. Tato soutěž se koná každý rok a nebývá lehká, sestává se z mluvnické a slohové části. Soutěžící potřebují sumu vědomostí, jazykový cit, slohové nadání a pověstnou kapičku štěstí. Úkoly letošního, již 42. ročníku byly zvlášť náročné, zejména v I. kategorii. Je potěšitelné, že právě v této kategorii zvítězila Markéta Kavková, studenta KA. Ve II. kategorii obsadil 2. místo

Vojtěch Drábek z QA. Oba soutěžící postupují do krajského kola, které se koná 11. dubna v Brně.

Děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy nejen jim dvěma, ale i Veronice Tupé, Evě Sabové a Ivě Hudcové, které nás zastupovaly se ctí.

 

Mgr. Věra Kubaláková

Štítky: 
Česky

Vyškovský cedník 2015

Ve čtvrtek 31. března 2016 proběhlo v Knihovně Karla Dvořáčka slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže Vyškovský cedník 2015.

 „Neodpoutávej se nikdy od svých snů. Když zmizí, budeš dál existovat, ale přestaneš žít“.  Tento citát Marka Twaina inspiroval ve II. kategorii 27 dívek k literárním pokusům. „ Práce se vyznačovaly myšlenkovou hloubkou i pěkným jazykovým zpracováním. Porota nakonec ocenila šest prací,“ sdělila předsedkyně poroty Mgr. L. Procházková. My máme radost, že všechny oceněné práce jsou z dílny studentek našeho gymnázia, a tak Vyškovský cedník 2015 zůstává opět na naší škole.

Výsledky soutěže II. kategorie

  1. místo: Eva Sabová, XA – Naděje
  2. místo: Monika Mozolová, absolventka – Do čtvrtého v říši divů
  3. místo: Marika Kovárová, OB – Nebezpečné sny

    Renáta Zmidlochová, QA – Ticho
  4. Čestné uznání: Zuzana Klusalová, XA – Noia

    Veronika Tupá, XB – Asante

 

Jak reagovala na vítězství  v soutěži  Eva Sabová?

  „ Z vítězství  jako takového mám naprosto úžasný pocit. Dokázala jsem totiž sama sobě, že mi  psaní pořád ještě jde a že bych se na něj měla možná zase trochu více soustředit,“ řekla Eva.

Všem oceněným blahopřejeme, stejně tak děkujeme všem studentkám, které se do soutěže zapojily. Víme totiž, že i jejich práce byly na vysoké úrovni. Oceněné práce si můžete přečíst v příloze časopisu Šach.

Věra Kubaláková

Česky

Jezdíme do divadla

Dne 17. 2. 2016 studenti 1. a 2. ročníku obchodní akademie Gymnázia a SOŠZE Vyškov v rámci výuky českého jazyka navštívili Mahenovo divadlo v Brně, kde zhlédli nejznámější tragický příběh o lásce: ,,Romeo a Julie‘‘.

Vyučující se snaží studentům zpestřit vzdělávání, a tak vyhledávají představení, která souvisí s učivem probíraným v hodinách. William Shakespeare patří mezi nejvýznamnější anglické dramatiky. Herci z Mahenova divadla ztvárnili jednu z jeho tragédií Romeo a Julie. Pojali ji moderně a s nadhledem. Studentům se tím více přiblížili a divadelní hra se stala zajímavější.

Návštěvou divadla se studenti nejen seznamují s tvorbou autora, ale také mají možnost ukázat své znalosti ve společenském chování.

Z představení si každý odnesl velice silný kulturní zážitek.

 

Lucia Tutková, 2. AK, Gymnázium a SOŠZE Vyškov

Štítky: 

Exkurze do Památníku moravského písemnictví

Dne 17. 6. 2016 jsme se my, studenti obchodní akademie třídy 1. AK , zúčastnili exkurze do Rajhradu u Brna. Tato exkurze doplnila učivo o středověku a rozšířila naše vědomostí z tohoto období v literatuře.

V Rajhradě jsme navštívili jak benediktinský klášter s kostelem sv. Petra a Pavla, tak i Památník moravského písemnictví, ke kterému patří i benediktinská knihovna. K vidění zde byla spousta exponátů, středověkých knih i stálá expozice o nejvýznamnějších literárních osobnostech na Moravě od 9. do 20. století. Celou expozici komentoval zdejší průvodce, který nám podával výklad o každém z exponátů. Na konci prohlídky jsme také nahlédli do benediktinské knihovny, která obsahuje 65 tisíc knih. Nejsou všechny k nahlédnutí, protože jsou nesmírně cenné, mají je uloženy v depozitářích.  Některé jsou vázané v kůži, zlacené a zdobené různými ozdobami a polodrahokamy. Také jsme si mohli prohlédnout originály knih, z nichž nejstarší pocházela z 8. století . Zaujaly nás trojjazyčné kroniky i sklepení kláštera, které užívali mniši k uchovávání potravinových zásob. Maketa kláštera, který v době baroka přestavěl J. A. Santini, a krásný barokní kostel sv. Petra a Pavla, který je taky jeho dílem, všechno umocňovaly zvláštním kouzlem. Mohli jsme si také prohlédnout pergamen, na který ve středověku psali nebo opisovali knihy mniši v klášteře. Dozvěděli jsme se všechno o tom, jak se pergameny získávaly.

Rajhrad je malé městečko nedaleko Brna a klášter se stal v polovině 11. století centrem kultury a vzdělanosti na Moravě. Mottem místních mnichů bylo: Ora et labora. Celá expozice se nesla v duchu historie, která nám sloužila k přiblížení barokního literárního umění a ukázce největších literárních klenotů na Moravě.  

Nikola Hrůzová, 1. AK, a spolužáci 1. AK

Štítky: 

Úspěch v lahvi

Chtěli byste někdy vydat vlastní knihu? My jsme si díky soutěži Veličenstvo kniha mohly svou vlastní knížku napsat a  vyrobit. Nebylo to ale úplně jednoduché. Kromě vlastního příběhu se v soutěži  hodnotila především originalita, kreativní zpracování a využití recyklovaných a přírodních materiálů.

Naše knížka se vlastně knize, jakou všichni známe, vůbec nepodobala. Byla to jen obyčejná láhev, ale skrývala v sobě příběh dívky a chlapce, kteří si spolu dopisovali po vodě. Náš výtvor nakonec zaujal členy  poroty natolik, že nás pozvali na vyhlašování a předávání cen. V pondělí 9. května 2016 jsme vyrazily společně s paní učitelkou Plevovou do brněnského Ekocentra, kde jsme převzaly ocenění za krásné 2. místo. Domů jsme kromě diplomu přivezly i dvě zajímavé knížky a spoustu zážitků.

Barbora Kroutilíková, Tereza Vidlářová, Bibiána Baziľak, Monika Kasperová aka tým z 2.B

Obchodní akademie na Labutím jezeru

Studenti obchodní akademie Gymnázia a SOŠZE Vyškov se vzdělávají nejen ekonomicky, ale také kulturně. V průběhu letošního školního roku měli možnost navštívit několik divadelních představení.

Velmi zajímavé a pro nás mnohé zároveň velmi neobvyklé se uskutečnilo dne 9. 6. 2016 v rámci rozšíření znalostí českého jazyka, zejména literatury a hudby. Zhlédli jsme světově proslulý a známý klasický balet ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského – Labutí jezero.

Pro většinu studentů to bylo první baletní představení, které navštívili. Jde o jedno z nejhranějších novoromantických děl na motivy skandinávské legendy o dívce, která byla proměněna v labuť. Neuvěřitelné výkony baletek s úžasnou choreografií doprovázela nádherná lyrická a melodická hudba orchestru. Všem se tento novoromantický balet moc líbil.

Přestože se tyto kulturní akce odehrávají ve večerních hodinách, v čase osobního volna, je o ně mezi studenty veliký zájem. Proto již nyní plánujeme na následující školní rok další kulturní akce. Tentokrát by se mělo jednat o jiný žánr dramatu, a to muzikál.

 

Lucia Tutková, 2. AK

Štítky: 

ČJ - archiv

Česky

Aktivity a úspěchy 2014/2015

Štítky: 
Česky

Je s češtinou nuda?

Bystrý čtenář jistě již z mé otázky pochopí, že nuda s češtinou není - jen mu to (možná) jaksi nesouhlasí s jeho dosavadními zkušenostmi. Přemýšlí tedy, jak jen mu to dokážu, a když si přečte: Ústřední kolo Olympiády z jazyka českého, možná se zděsí. „Tudy cesta nevede! To bude určitě velmi formální (a jistě nudná) akce plná oficialit, konat se bude zřejmě v nějakém jazykovědném ústavu a ti soutěžící - bezpochyby samí nabití lingvisté a mladí spisovatelé…“

Milý čtenáři, je to trošku jinak! Celostátní kolo češtinářské olympiády, to je v prvé řadě setkání přemýšlivých a otevřených lidí. Takových, kteří sotva se seznámí, už zjišťují, že toho mají moc společného: třeba snahu naslouchat a porozumět, touhu poznávat náš svět anebo chuť prostě si jenom tak, hlavně upřímně, o čemkoliv povídat. A - kdo by se tomu vlastně divil, když se toto „svobodomyslné setkání“ letos konalo v Máchově kraji.

Ovšem aby si čtenář nemyslil, že si tam lidé týden povídají… Taky je třeba splnit gramatické, mluvní a slohové úkoly. A také připravit pro ostatní hry, scénky a noviny - ať je čas využit úplně a smysluplně. Nu - kdo se přeci jen nudí, stihne si ještě zahrát volejbal s porotci, nebo i se samotným předsedou poroty - ředitelem Ústavu pro jazyk český (neboť vlídní jsou zde opravdu všichni).

Zkrátka: na této olympiádě lze pronikat do tajů naší krásné češtiny (s níž správně zacházet budiž nejen cílem, ale i prostředkem), seznámit se s mnoha zajímavými lidmi a u toho ještě třeba popřemýšlet o sobě ve světě či o světě v sobě. A kdo mi nevěří, ať tam běží, anebo - vždyť gymplák je od přírody líný, zato vnímavý - ať si přečte óčéjáckou hymnu.

Je okolo nás věcí na tisíce,

a z každé známe jenom její část.

Ten moudrý je, kdo umí poznat více

a pouhým vnějškem nenechá se zmást.Tak odhal všeho příčiny a cíle,

a zcela jinak zjeví se ti svět,

v němž nebude ti nikdy dlouhá chvíle,

když naučíš se o něm přemýšlet.

Pozn.: Pochopitelně by také bylo možno nazvat článek „S češtinou je nuda“ a pokračovat: „Dalimil Ševčík vybojoval 7. místo v celostátním kole Olympiády z jazyka českého.“ Nepovažuji to však za důležité, natožpak čtenářsky přitažlivé.

 

Dalimil Ševčík, 8. OB

Štítky: 
Česky

Tiché tóny

Tak se nazývá vítězná povídka 18. ročníku literární soutěže Příbram Hanuše Jelínka, jejíž autorkou je Marika Kovárová, studentka septimy B. V sobotu 4. října proběhlo v Knihovně Jana Drdy v Příbrami slavnostní vyhlášení. Soutěže se zúčastnilo 37 mladých autorů v oblasti prózy a 46 v oblasti poezie z celé naší republiky. Soutěžní práce, rozdělené do šesti kategorií, hodnotila porota pod vedením ředitele Knihovny Jana Drdy Pavla Kabíčka. Zasedli v ní i spisovatel a novinář Václav Moravec, redaktor a novinář Radek Ctibor a redaktor Karel H. Šťastný.

„Z vítězství jsem měla samozřejmě radost. Byla jsem zvědavá, co mi vytkne spisovatelka Radka Denemarková, která rozebírala naše práce. Překvapilo mě, když mě vybídla, abych se pokusila o román. Moje povídka se jí líbila. Snad někdy budu psát,“ dodává skromně Marika.

Z nejlepších prací byl sestaven almanach obsahující díla čtyřiadvaceti autorů a nesoucí název povídky naší Mariky Tiché tóny. V almanachu najdeme také básně Filipa Pelouška, studenta 4.A.            

Marice i Filipovi k literárnímu úspěchu srdečně blahopřejeme. Jejich úspěšné práce si můžete přečíst ve školním časopisu. 

Česky

Z loňské brambory letos bedna

Jako blesk z čistého nebe se nám v loňské sezóně vyhoupl do čela celostátních tabulek v uměleckém přednesu student vyškovského gymnázia Dalimil Ševčík. Jeho druhá sezóna tak již byla ve znamení obhajob a potvrzování výkonnosti. A Dalimil dokazuje, že loňské výsledky nebyly jen dílem náhody.

V červnu získal čestné uznání na Wolkerově Prostějově a tím se nominoval do mezinárodního klání ve Valašském Meziříčí, kde své síly každoročně změří česká a slovenská recitátorská špička. Tentokrát Dalimil neponechal nic náhodě a tvrdě zapracoval na přípravě (3x50 metrů prózy – F. M. Dostojevský – Bratři Karamazovi (36 b.) a skok přes poezii – Jiří Orten – První elegie (34 b.)). Na bodech je vidět, jak šel na place štěstíčku naproti a tentokrát z toho byla ta vytoužená bedna. Dělená třetí příčka sice ještě není absolutní vítězství, ale je zde vidět progres a také do dalších sezón se můžeme těšit, že se Dalimil bude vracet ověnčen dalšími, třeba i cennějšími kovy. Je vidět, že když do toho dá člověk srdíčko, neztratí se ani mezi staršími a mnohem zkušenějšími matadory tohoto neprávem opomíjeného nesportovního odvětví.

Nabízí se tedy otázka: "Kdy vznikne literární fanclub Dalimila Ševčíka, jehož členové by na základě své četby nabízeli našemu borci lyrické či epické, poetické či prozaické podněty k jeho dalším kláním?"

Česky

Ceny rozdány

V úterý 17. února 2015 proběhlo v aule gymnázia slavnostní vyhodnocení literární a výtvarné soutěže k 115. výročí gymnázia. „Škola plná života“ - motto literární soutěže, do které se zapojilo vice jak šedesát studentů. Soutěžící mohli posílat své práce do dvou sekcí: literární a publicistické.

Literární sekce:

I. kategorie (prima až kvarta)

1. místo: M. Čejková, KB, povídka My dva, my jeden

2. místo: V. Drábek, KA, minipovídka  Záhada školní půdy

3. místo: J. Dolejšová, SA, povídka Budoucnost v minulosti

Čestné uznání: T. Bednářová, KB, za báseň Bič boží

II. kategorie (kvinty až oktávy, 1. - 4. ročníky)

1. místo: K. Orságová, MA, povídka Nikdy se nevzdávej

2. místo: L. Pinková, MB, povídka Nerozpoznatelný tahák

3. místo: V. Lusková, QB, povídka Život plný školy

Čestné uznání: A. Hlavinka, OB, povídka Škola plná života

                      M. Mozolová, 4. A,  povídka Uličnictví na druhou

Publicistická sekce:

1. místo: J. Horáček, QB,  V. Lusková, QB,   propagační video Gymnázium Vyškov

Čestné uznání: D. Karlová, QB, Rozhovor s absolventem

 

Jmenovaní studenti převzali z rukou ředitele školy RNDr. V. Klementa diplomy a finanční odměnu, kterou věnovalo Občanské sdružení gymnázia. Příjemnou atmosféru této slavnostní události podtrhl klavírním vystoupením D. Ševčík, OB, úryvky z oceněných prací přečetli studenti M. Mikulka, D. Jabůrková, V. Pospíšilová a M. Novotná. Vítězné práce si můžete přečíst v příloze školního časopisu Šach. 

 

V. Kubaláková

 

 

 

 

Štítky: 
Česky

Dostaveníčko s Demosthenem

Drtivá většina lidí trpí trémou. Někdo více, někdo méně. Někdo ucítí jen pověstné „motýlky“ v břiše, někdo se začne extrémně potit, někdo z trémy přímo omdlévá. Snad každý z nás se ve svém životě dostane do situace, kdy bude muset před více či méně lidmi přednést nějaký projev. Stává se ale, že nám osud dá za úkol přednést třeba i velmi důležitou řeč, a to se nám pak tréma moc nehodí do krámu. Před Vánocemi jsem měla s několika dalšími studenty naší školy skvělou příležitost vyzkoušet si mluvený projev před odbornou porotou  a mohla si tak změřit své síly s ostatními. Konalo se totiž školní kolo řečnické soutěže Mladý Demosthenes.

Porotci pozorně sledují každé vaše slovo, každé vaše gesto, pohyb, tón hlasu. Je to výzva. Ale jak to bude teď? Co udělám? Nechám se ovládnout svým neodůvodněným strachem, otočím se na patě a uteču, nebo se k tomu i přesto, že náležím k rase zvané „něžné pohlaví“, postavím jako chlap? Rozhodla jsem se. Je čas zmužnět! Já to zvládnu!

Tak přesně tohle všechno mi běželo hlavou, když jsem stoupala po schodech do auly, kde se konalo školní kolo Mladého Demosthena. Ještě jednou jsem si zopakovala větu: „Ty zbabělče! Jdi a bojuj jako chlap!“ Načež jsem rádoby sebevědomě vešla do auly. Když jsem překračovala práh, lehce se mi zvedl žaludek. Mám tu smůlu (nebo to štěstí?), že se díky svému příjmení ve všech abecedních seznamech ocitám vždy na posledních příčkách. Toto postavení mi poskytlo tu (ne)výhodu, že jsem ještě před svým výstupem mohla zhlédnout/vyslechnout výstupy ostatních. Poslední zbytky mého těžce nabytého sebevědomí proskočily oknem a mně zbyla jen pořádná porce trémy. Moje utrpení naštěstí trvalo kratší dobu, než bych si bývala byla myslela.

Z tohoto dobrodružství v aule jsem si neodnesla jen cenné zkušenosti a postup do dalšího kola, ale i – a to je možná ta nejlepší odměna – skvělou novou kamarádku, báječného člověka. I kdybych měla následně soutěž úplně zpackat (jakože upřímně doufám, že se tak nestane), tak to stálo za to.

 

Karin Václavíková, 2. B

Štítky: 
Česky

Vyškovský cedník 2014 patří studentům gymnázia

Cedník 2014

V úterý 31. března 2015 proběhlo ve velkém sále Knihovny K. Dvořáčka slavnostní vyhodnocení literární soutěže dětí a mládeže Vyškovska nazvané Vyškovský cedník. Soutěž probíhá ve třech kategoriích. Motto první kategorie  „Nejsi na to sám/a“ zaujalo. „Z prací jasně vyplývá, že stále existuje aktuální a hodně citlivý problém, šikana. Většina povídek se zabývala právě jí. To, že řešení problému vidí studenti v pomoci druhému, v odpovědnosti za kamaráda, je velmi pozitivní,“ uvedla Mgr. Libuše Procházková, předsedkyně poroty . / Motto druhé kategorie „Za zavřenými dveřmi“ inspirovalo soutěžící autory  k zamyšlení nad mezilidskými vztahy v rodině, v kolektivu, ve společnosti.

 Je dobrou tradicí, že do této soutěže se pravidelně zapojují studenti našeho gymnázia a že dosahují těch nejlepších výsledků. I osmý ročník Vyškovského cedníku potěšil, vždyť všechna oceněná místa v druhé kategorii patřila studentům gymnázia. Filip Peloušek , 4. A, s povídkou Hlava obsadil 3. místo. O tom, že soutěžní práce byly vyrovnané a že porota těžko vybírala ty nejlepší, svědčí udělení dvou druhých míst, a to Denise Hubáčkové, 4. A, za  povídku Definici rodiny jsem nakonec zažil na vlastní kůži a Izabele Adamcové, QB, za povídku Štěstí a smůla bok po boku. Jako nejlepší povídku vybrala porota práci Kateřiny Orságové, MA,  Věčná prázdnota, a tak se Katka stala zaslouženě  vítězkou druhé kategorie. „Samozřejmě z 1. místa mám radost, těší mě, že se psaním mohu vyjádřit k určitému problému a že mé psaní chápou i jiní,“ sdělila Katka.

V první kategorii Veronika Tupá obsadila 2. místo s prací Ryan a Ryan.

Blahopřejeme všem oceněným a přejeme hodně inspirace v jejich literární tvorbě.

Mgr. V. Kubaláková

 

 

Česky

Dalimil Ševčík na stupni vítězů

Ve čtvrtek 9. dubna 2015 proběhlo v Brně krajské kolo Olympiády v českém jazyce. Do Střediska volného času v Lužánkách se sjelo třicet  nejlepších „češtinářů“ Jihomoravského kraje. Naši školu reprezentovali dva soutěžící:  Marika Kovárová, MB, a ostřílený Dalimil Ševčík, OB, ten byl v krajském kole již počtvrté. Tentokrát pokořil všechny soupeře a vybojoval 1. místo a postup do ústředního kola. Marika se stala úspěšnou řešitelkou. Blahopřejeme!

Mgr. V. Kubaláková

Česky

Okresní kolo Olympiády v českém jazyce

Ve čtvrtek 5. února 2015 se v Domě dětí a mládeže ve Vyškově konalo okresní kolo Olympiády v českém jazyce. Je to soutěž s nejdelší tradicí, vždyť letos probíhal již 41. ročník. Je potěšitelné, že i v dnešní moderní době má tato soutěž mnoho příznivců, což potvrzuje 31 soutěžících v I. kategorii ZŠ a víceletých gymnázií a 7 soutěžících ve II. kategorii SŠ. Soutěž není akční, dokonce se v ní vůbec nemluví, ticho je takové, že bychom slyšeli špendlík spadnout.

Soutěžící písemně během šedesáti minut řešili mluvnické úkoly z oblasti syntaxe, lexikologie a morfologie. Po půlhodinové přestávce vypracovávali slohový úkol na zadané téma. Při hodnocení práce se posuzuje nejen dodržení tématu, plynulost a návaznost textu, ale také pravopisná a tvaroslovná správnost.

A jak dopadli studenti naší školy? Ve II. kategorii SŠ  obsadil 2. místo Dalimil Ševčík, OB,  a 3. místo Marika Kovárová, MB , oba postupují do krajského kola, které se bude konat v dubnu. V I. kategorii ZŠ obsadila Tereza Bednářová, KB  4. místo.

 

Blahopřejeme umístěným a všem řešitelům  děkujeme za účast.

 

Česky

Výjimečný úspěch v celostátní literární soutěži

Skvělého úspěchu dosáhla svou povídkou Vězeň ve svém vlastním těle Monika Mozolová ze 4. A, která zvítězila ve čtenářské anketě celostátní literární soutěže nazvané Cena Waltera Sernera. Odbornou porotou byla zařazena mezi dvacítku nejúspěšnějších středoškolských autorů povídek. Tato soutěž je pořádaná již 10. rokem a pro letošní ročník bylo vyhlášeno téma Svět uvnitř mé hlavy. Slavnostní vyhodnocení soutěže a předání hodnotných cen se uskutečnilo 9. dubna 2015 ve slavnostním sále Novoměstské radnice v Praze. Zde byla také Monika odměněna za svou vynikající povídku tabletem a dvanácti knihami. Blahopřejeme a přejeme hodně dalších literárních úspěchů.

Česky

I studenti na SOŠ soutěžili!

„Odborná část“ žáků naší školy Gymnázia a SOŠZE Vyškov se také zapojila do soutěžení k výročí jejího vzniku. Vždyť 125 let trvání střední odborné školy už něco znamená. Studenti tvořili, kreslili, přemýšleli, fotili a psali, a příspěvků rozhodně nebylo málo. Termín odevzdání svých prací zvládli tak, aby se jimi mohli pochlubit už na Den otevřených dveří, který se konal v úterý 10. 2. 2015.

I přesto, že jejich prioritou jsou ekonomické předměty, opravdu se tvořit snažili. Soutěžili ve dvou kategoriích, výtvarné a literární. Zapojili se téměř všichni prváci a druháci, třetí ročník váhal, ale nakonec se také nechal strhnout ostatními. Čtvrté ročníky sice žily Veletrhem fiktivních firem, ale „něco nakreslit či napsat“ je nalákalo. Asi si uvědomovali, že už je to pro ně na „střední“ naposled.

Práce jsou pěkné a nápadité, můžete si je prohlédnout na nástěnce u Auly 2 na SOŠce. O umístění jste rozhodovali i Vy, publikum. Výsledky úžasného klání byly vyhlášeny na VFF, odměny předány,… a co říci na závěr? Pište, tvořte, nelenošte, jste šikovníJ!

PhDr. Vlasta Breburdová

Fotografie prací najdete na adrese: https://www.gykovy.cz/cs/fotoalbum/nase-skola-soutez-sos

  

  

 

 

Česky

Cestovatelský konec školního roku na obchodce

Úterý 23. 6. a středa 24. 6. proběhly na naší SOŠ v cestovatelském exkurzním duchu. My studenti 2.AK jsme vyrazili do univerzitního krajského města Olomouce, kde je opravdu co k vidění. Arcibiskupský palác, kam se v roce 1849 schoval vídeňský dvůr v obavách před vzbouřenými davy v monarchii a v prvních měsících po revoluci odtud vládl sám mladý císař František Josef I., zaujal každého. Pak jsme pokračovali s historickým výkladem až k nejvýznamnější památce Olomouce, která je zapsaná na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO – baroknímu sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí. Je opravdu velkolepý. V Olomouci jsme měli zážitků moc.

A my studenti z 1.AK jsme tradičně (jak říká paní učitelka) vyrazili do Rajhradu u Brna navštívit benediktinský klášter, ve kterém je umístěn Památník moravského písemnictví. I tam jsme si my prváci přišli na své. Vidět třeba nejstarší knihu z 10. století se jen tak nepoštěstí. A listovat si ve starých středověkých zpěvnících Elišky Rejčky taky ne. A mniši – písaři to neměli vůbec jednoduché. Výklad o historii kláštera byl velmi zajímavý a klášterní knihovna a všechny prostory nás ohromily. Dýchala z nich jakási zvláštní klidná atmosféra.  Dnes zde žije 9 mnichů, klášter se postupně opravuje, protože od 50. do 90. let 20. století tu bylo vojenské skladiště a skoro všechno bylo po vojácích zdevastované. Taky byly moc zajímavé architektonické plány Jana Blažeje Santiniho, které nakreslil. Podařilo se z nich uskutečnit jen část. Kostel se mu velmi povedl, je důkazem jeho skvělého stavitelského citu.

Počasí nám přálo, nepršelo, tak jsme byli s exkurzemi spokojení.

 

Studenti 1. a 2. AK 

   

Štítky: 
Česky

Aktivity a úspěchy 2013/2014

Štítky: 
Česky

Brambora v přednesu

Poté co se Dalimil Ševčík stal v létě na Wolkerově Prostějově šampiónem uměleckého přednesu České republiky, dostal pozvánku i na další vrcholový mítink v této neprávem opomíjené nesportovní disciplíně. Moravský/mezinárodní festival poezie ve Valašském Meziříčí je skupinovým duelem mezi těmi nejlepšími českými a slovenskými recitátory. A Dalimil zabojoval a ani tady se neztratil.

Zásadní byl trénink a předsoutěžní příprava. Pro první kolo si Dalimil vytvořil komponovanou sestavu textů Franze Kafky, se kterou již jednou uspěl právě na Wolkerově Prostějově. U odborné poroty však tentokrát nezabodoval tak jako v létě. Po seškrtání nejvyšších a nejnižších známek byl součet bodů 34,5. Nevypadalo to nejlépe, ale zřejmě ani ostatní spolufavorité nebyli zrovna ve formě. Na postup do druhého kola to nakonec přeci jen stačilo. Pro druhé kolo musel Dalimil najít nový materiál, kterým by nejen oslnil odbornou porotu a zasvěcené posluchačstvo, ale především vyjádřil něco ze svého pohledu na svět. Vybral si Ódu na radost od Vladimíra Holana. Právě na tomto textu pracoval Dalimil několik týdnů před soutěží velmi intenzivně a poctivá několikafázová příprava se nakonec vyplatila. Porotci zvedli nad hlavy přeci jen vyšší čísla za uměleckou hodnotu a výsledkem bylo krásné 4. místo v 1. kategorii českých a slovenských poetických gladiátorů.

Ta medaile je sice bramborová, musíme ovšem brát v úvahu, že Dalimil se začal uměleckým přednesem vážně zabývat až ve vyšším věku a jeho krásné výsledky z první soutěžní sezóny jsou nadějným příslibem do budoucnosti. Máme se tedy na co těšit a můžeme se dočkat pěkných výsledků nejen v piškvorkách, ale snad také v oboru interpretace literárního textu.

Česky

Zlatá šedesátá

Jiroušek

Ve středu 29. 1. 2014 se konala audiovizuální přednáška ostravského filmového kritika a publicisty Martina Jirouška, tentokrát o filmu a literatuře z 60. let 20. století. Tento pořad, který byl určen pro studenty 3. a 4. ročníků, byl finančně podpořen komunitní nadací Tři brány.

Pan Jiroušek nejdříve hovořil o novinkách a „vychytávkách“, které se v šedesátých letech začaly ve filmu objevovat. Poté nás seznámil s literaturou, která se stala předlohou pro mnohé filmy natočené v této době. Zmínil například Vladislava Vančuru, Bohumila Hrabala, Ladislava Fukse, Arnošta Lustiga nebo Jaroslava Haška. V prezentaci jsme si mohli prohlédnout přebaly knih od těchto autorů a pan Jiroušek měl ke každé z nich krátký komentář. Poté už přišel čas na Jirouškovo nejoblíbenější téma – film. Dozvěděli jsme se, že první filmová škola vznikla v Rusku, nad čímž se mnozí podivili. Následně zmínil italský neorealistický film, který se stal inspirací pro českou filmovou novou vlnu, měli jsme možnost zhlédnout i krátkou ukázku s českými titulky. Dále jsme byli poučeni o českých režisérech a také o českém rodákovi Miloši Formanovi. Viděli jsme ukázky z filmu Spalovač mrtvol, Černý Petr, Hoří, má panenko, Lásky jedné plavovlásky nebo z oscarového Obchodu na korze. Ve filmu Lásky jedné plavovlásky z roku 1965 Forman poprvé obsadil Josefa Šebánka, který nebyl hercem a filmu dodal na celkové důvěryhodnosti.

Pan Jiroušek měl přednášku precizně připravenou. Zaujaly mě především ukázky filmů, obzvláště ta z filmu Černý Petr. Překvapilo mě také, že film šedesátých let doposud nic nepřekonalo. Domnívám se, že důvodem je obsazování „neherců“, originální humor a celková přirozenost filmů.

Fotografie z přednášky jsou v albu Jiroušek - Zlatá šedesátá.

Zuzana Hůlková, 3. A

Česky

Školní kolo Olympiády v českém jazyce

V pátek 28. listopadu 2014 se sešlo 45 studentů Gymnázia a SOŠZE Vyškov na školním kole Olympiády v českém jazyce (II. kategorie). A jak skončilo poměřování jejich jazykových znalostí a slohového nadání? 1. místo patří Dalimilu Ševčíkovi (8.OB), na 2. – 3. se umístily Michaela Novotná (6.XA) a Marika Kovárová (7.MB). Tito tři studenti také budou naši školu reprezentovat 5. 2. 2015 v okresním kole OJČ. Přejeme jim hodně úspěchů a všem soutěžícím děkujeme za účast ve školním kole. Přesnější informace o výsledcích školního kola získáte u svých vyučujících jazyka českého.

V pondělí 1. prosince proběhlo školní kolo I. kategorie (tercie - kvarty), kterého se zúčastnilo 20 studentů. 1. místo obsadila Tereza Bednářová (KB), 2. místo Vojtěch Drábek (KA), 3. místo Anna Zadražilová (KB). První dva budou naši školu reprezentovat v okresním kole.
Česky

Aktivity a úspěchy 2012/2013

Česky

Prázdniny jsou za námi aneb Žákovské variace na lidovou píseň

Přechod z prázdninové pohody ke školním povinnostem je vždy výrazná změna pro všechny zúčastněné. S humorem a nadsázkou se s ní pokusili vyrovnat žáci tercií a kvart v prvních hodinách hudební výchovy a českého jazyka.

 Pokud si z dětských let pamatujete melodii písničky Pec nám spadla, nic Vám nebrání zazpívat si ji s našimi novými texty:

Text č. 1

Zazvonil nám budík ráno,

prázdniny jsou u konce.

Budem muset přežít další

školní rok až do konce.

Zazvonil i školní zvonek,

léto už je za námi.

Teď přijdou zas povinnosti,

úkoly a šprtání.

Text č. 2

Prázdniny už jsou za námi,

už je konec volných dnů.

Šinem si to do školičky,

jsme lepší než Scooby Doo.

Učíme se jako včelky,

všechno hravě dokážem.

Dostaneme pár jedniček,

všem to tady ukážem.

Text č. 3

Prázdniny už zase končí,

školy máme už teď dost.

Co s tím ale naděláme,

snad nás přejde tahle zlost.

Proč bychom se netěšili

na začátek školních dnů.

Už jsme zase o kus větší,

hlavu máme plnou snů.

 Text č. 4

Čip už máme, čip už máme,

do školy se dostanem.

Nevoláme na školníka,

aby nám hned otevřel.

Prázdniny jsou už za námi,

už je konec volných dnů.

Vezmem honem všechny knížky

a myslíme na školu.

Text č. 5

Prázdniny jsou už za námi,

vůbec nám to nevadí.

Zažili jsme dobrodružství,

teď je čas na učení.

Učitelé těší se moc,

až nás zase uvidí.

Poznámky a dobré známky

nám s radostí nadělí.

Text č. 6

Prázdniny už jsou za námi,

je to velká pohroma.

Do školy už chystáme se,

snad to bude pohoda.

Dělají se šatny, schody,

je to tu jak na stavbě.

Přezůvky a nové bundy

všude nosit musíme.

Obědy nám nevydají,

zaplaceno nemáme.

Uděláme doma sendvič,

pak ho pěkně spapáme.

Učit už se začínáme,

chtělo by to prázdniny.

Učitele přemlouváme,

ať nám nedaj úkoly.

Testy na nás připravují,

prý se doma válíme.

Chtěli by nás otestovat,

co všechno zas nevíme.

 

  

ABC filmu

Dne 23. 5. 2013 se ve vyškovské knihovně konala audiovizuální přednáška o rané historii filmu určená studentům Gymnázia a SOŠZZE Vyškov. Akce, která byla uspořádaná ve spolupráci s Knihovnou Karla Dvořáčka a za finanční podpory komunitní nadace Tři brány, jsem se zúčastnila se svou třídou.

Ostravský filmový kritik a publicista Martin Jiroušek seznámil studenty s počátky kinematografie - nejdříve vysvětlil, jaká je podstata filmu, a promítal obrázky s optickými klamy, aby si diváci uvědomili, jak snadné je zmást lidské oko. Na tomto principu je totiž založen i samotný film. Seznámil nás také s prvním veřejným promítáním, které se uskutečnilo díky bratrům Lumierovým v r. 1895 v Paříži. Součástí přednášky byly mimo jiné také projekce mnoha ukázek z klíčových děl světové kinematografie. Zúčastnění zhlédli část prvního celovečerního filmu Cesta na Měsíc od George Méliése, dramatickou scénu z filmu Křižník Potěmkin, jeden díl amerického animovaného seriálu Kocour Felix z roku 1926 a mnoho dalších. Při krátké ukázce z českého filmu Spalovač mrtvol se Mgr. M. Jiroušek zmínil o propracovaných titulcích a důležitosti makrozáběrů, které filmu dodají na dramatičnosti.

Přednáška byla velmi zajímavá a pan Jiroušek svým vyprávěním dokázal zaujmout. Fascinuje mě historie, staré fotografie a samozřejmě i filmy, a proto jsem byla touto přednáškou nadšená. Především mě zaujal film Cesta na Měsíc, Příjezd vlaku a scény z avantgardních filmů. Přednášející nám také osvětlil dobový náhled na film – lidé se zpočátku domnívali, že je pouhou módní chvilkovou záležitostí. Nyní víme, že opak je pravdou. Dozvěděla jsem se mnoho nových informací a uvítala bych více akcí tohoto typu.

Zuzana Hůlková, 2. A

 

 

 

Charitativní projekt ČTENÍ POMÁHÁ

Již druhým rokem se studenti třídy 4. AK  zúčastnili charitativního projektu s názvem Čtení pomáhá. Projekt je založen na znalostech povinné školní četby. Studenti si nejen procvičují své znalosti k maturitě, ale i pomáhají dobré věci.

Odbornou porotu této akce tvoří známé osobnosti - Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a zástupci partnerů projektu.

Minulý rok, který byl tím prvním, se přihlásilo k projektu více než 90 tisíc žáků z celé České republiky.

Po svém přihlášení, kde každý žák uvede svůj ročník, musí zodpovědět čtyři otázky na vybranou knihu ve své kategorii. Po úspěšném zodpovězení otázek získá kredit - 50 korun, které přiřadí určitému projektu. Je možné vybrat libovolnou nabízenou charitu a přispět například na vybavení nemocnic, pomoc vozíčkářům nebo nevidomým.

Studenti třídy 4. AK se nemusí stydět za svoje velmi dobré znalosti v oblasti literatury a pomoc této věci. Zvláště nyní před vánocemi, kdy se každý snaží obdarovat své blízké pěkným dárkem, je vhodné myslet i na ty, kteří naši pomoc nezbytně potřebují.

I vy ostatní můžete svými znalostmi přispět na dobrou věc. Stačí, když navštívíte stránky www.ctenipomaha.cz a úspěšně zvládnete daný test. I vy tak můžete pomoci a alespoň částečně zjednodušit život těm, kteří to v životě nemají vůbec lehké.

Zdeňka Formánková, 4.AK

Proměny Franze Kafky

Ve středu 30. ledna 2013 měli možnost studenti vyšších ročníků gymnázia a SOŠ nahlédnout do záhadného světa Franze Kafky, který jim prostřednictvím filmových adaptací přiblížil ostravský filmový kritik a publicista Martin Jiroušek. K uspořádání této zajímavé a poutavé přednášky byl využit nadační příspěvek komunitní nadace Tři brány, která se bude finančně podílet i na květnovém programu M. Jirouška (ABC filmu) určeném pro studenty nižších ročníků.

„Divadlo různých jmen – Praha“ tentokrát naše studenty neoslovilo

Divadlo Rity Jasinské, o. s. je pražské profesionální divadlo, působící po celé republice od roku 2005. Předmětem činnosti tohoto souboru je podpora umění a zvyšování kulturní gramotnosti žáků základních a středních škol.

Ve středu 6. února 2013 se herci představili v Besedním domě vyškovským studentům Gymnázia a SŠ ZZE Vyškov, a to představením Moliéra Tartuffe a dvěma aktovkami V. Havla Audience a Vernisáž. A právě tyto dvě hry vyvolaly polemiku mezi maturanty. „Chápu, že absurdní drama je náročný žánr, který nesedne každému, ale myslím si, že režisér L. Burian přetvořil Havlovy texty na jakýsi druh nepovedené grotesky,“sděluje svůj postřeh Míša. „Podle mého názoru Havlovy aktovky jsou pro dnešní studenty středních škol naprosto nezajímavé a nevhodné,“tvrdí Patrik. „Na chvíli jsem si uměl představit absurditu života a chování lidí za socialismu,“připojuje se Filip. „Myslím si, že bychom měli znát dílo českého velikána, když je znají v cizině,“dodává Jana.

Co říci závěrem? V minulém školním roce nám tenhle soubor předvedl Čapkovu Bílou nemoc a tím nasadil laťku příliš vysoko. Myslím si, že režijně se tohle představení nepovedlo, že se tak z díla vytratily Havlovy myšlenky. Nezachránily to ani celkem solidní výkony herců.

Mgr.Věra Kubaláková

 

 

 

Máme na škole mladé Demostheny?

Samozřejmě že máme! Důkazem toho bylo školní kolo řečnické soutěže Mladý Demosthenes, které se na vyšším gymnáziu konalo 4. prosince 2012. Své umění v komunikaci předvedlo 20 studentů ve dvou kategoriích. A jaké jsou výsledky?

 

III. kategorie (1., 2. roč., Q, X):

1. místo: Dalimil Ševčík, XB

2. místo: Martin Mikulka, 2. B

3. místo: Martina Račanská, QB

IV. kategorie (3., 4. roč., M, O)

1. místo: Ilona Fúziková, 3. B

2. místo: Andrea Smažáková, 4. A

Všem soutěžícím děkujeme za účast a vítězům jednotlivých kategorií přejeme mnoho štěstí v dalším kole!

 

Dvě vítězství v regionálním kole Mladého Demosthena

V úterý 19. února se v Brně konalo regionální kolo řečnické soutěže Mladý Demosthenes. Naši školu reprezentovali vítězové školního kola – Ivona Fúzikova ze 3.B (IV. kategorie) a Dalimil Ševčík z XB (III. kategorie). Vlastní monology přednesli bez jediného zaváhání a z Brna si odvezli nejen prvenství ve své kategorii, ale především postup do krajského kola. Ivoně i Dalimilovi děkujeme za výbornou reprezentaci školy a přejeme mnoho štěstí v krajském kole! 

 

 

Školní kolo Olympiády v českém jazyce na vyšším gymnáziu

Ve čtvrtek 1. listopadu 2012 se na vyšším gymnáziu konalo školní kolo 39. ročníku Olympiády v českém jazyce, kterého se zúčastnilo 30 studentů. Své znalosti i nápaditost uplatnili při řešení úkolů jak v gramatické, tak i ve slohové části. Nejvyššího počtu bodů dosáhli následující studenti:      

1. místo: Dalimil Ševčík (6.XB)

2. – 3. m.: Markéta Kalivodová (3. B) a Hana Zabloudilová (8.OA).

 

Studentům umístěným na předních místech přejeme mnoho úspěchů v okresním kole a všem zúčastněným děkujeme za účast. Podrobnější informace o výsledcích soutěže získáte u Mgr. L. Minářové a Mgr. V. Kubalákové.

Okresní kolo Olympiády v českém jazyce

 Dne 7. února se v DDM ve Vyškově konalo okresní kolo Olympiády v českém jazyce. Naši studenti se umístili na předních příčkách:

            2. místo – Dalimil Ševčík, XB
            3. místo – Hana Zabloudilová, OA.

Oběma postupujícím blahopřejeme a přejeme hodně štěstí v krajském kole, které se bude konat 11. dubna 2013 v Brně – Lužánkách.

Vyhlášení literárních cen v pražské Lucerně

Studentky naší SOŠ Kateřina Brandejská ze 3. ZE a Sára Šrubařová ze 4. EL se se svými literárními pracemi na téma „Jak budu žít za 20 let“ zúčastnily 13. ročníku celostátního kola Literární soutěže o cenu Filipa Venclíka, kterou pořádá Hotelová škola Radlická v Praze spolu s Nadačním fondem Filipa Venclíka. V pondělí 25. 2. 2013 se konalo v Praze v historickém sále kina Lucerna slavnostní vyhlášení výsledků.

Filip Venclík byl studentem Hotelové školy a když chtěl pomoci napadenému člověku v metru, sám za to zaplatil svým mladým životem. Proto jeho otec, známý pražský filmový a divadelní režisér, spolu se školou, kterou Filip navštěvoval, pořádají tento vzpomínkový a zároveň tvůrčí akt.

Do Prahy se velmi těšily. Vždyť akce slibovala skutečně nevšední kulturní zážitek, vítězné práce jsou totiž prezentovány významnými pražskýmí herci – letos např. známým režisérem a hercem Janem Kačerem a Stanislavem Žákem. Soutěžilo se ve třech kategoriích: esej, báseň a povídka. Jako host byl pozván český rapper Gipsy.cz, který vyplňoval pauzy mezi jednotlivými částmi programu.

Vítězové dostávají jako cenu originální umělecká díla a řadu sponzorských dárků. Všichni zúčastnění jsou pak odměněni drobnými upomínkovými předměty a je pro ně po ukončení programu připraveno malé občerstvení v historickém Mramorovém sále Lucerny v podobě rautu, který hotelová škola na závěr se svými studenty pořádá.

Studentky si pak vychutnaly procházku po Staroměstském a Václavském náměstí, unavené se spoustou nevšedních zážitků se vydaly na zpáteční cestu domů.

 

 

Slavkovské memento 2013

     Slavkovské memento je literární a výtvarná soutěž pro žáky 2. stupně ZŠ a žáky SŠ, kterou vyhlašuje Zámek Slavkov – Austerlitz, Klub autorů literatury faktu a Čs. obec legionářská Brno 2. 

     V letošním roce proběhl již 9. ročník, který nabízel k uměleckému vyjádření dvě témata: Války – neválky a Humor a satira ve válce. Do soutěže bylo zasláno 168 prací, z toho 136 literárních a 32 výtvarných z patnácti škol čtyř krajů.

     Vyškov v této soutěži velmi úspěšně reprezentovaly práce žáků Gymnázia a SOŠZZE Vyškov.

Literatura faktu (dlouhé práce):

Tereza Přibylová (3. B) obsadila 1. místo.

Próza SŠ:

Valášková Dagmar (obchodní akademie) získala 2. místo.

Čestné uznání v této kategorii obdržely Hořavová Kristýna (3. B), Sedláková Eva (3. B), Skřejpková Jitka (3. A), Novotná Darina (3. A), Michálková Tereza (7. MB), Pinková Lucie (5. QB), Vičarová Hana (5. Q).

Výtvarné práce:

Kolektiv 6. XA (Oživlá historie) si zasloužil zvláštní pozornost poroty a Zvláštní ocenění za trojrozměrný model bojiště pod Santonem.

Próza ZŠ:

Čestné uznání získali Přecechtěl Zdeněk, Hořavová Maria, Salcburgerová Zuzana (všichni 4. KB).

Záštitu akci tradičně poskytuje Město Slavkov u Brna, hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek, Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov a v posledních dvou letech také generální konzul Ruské federace Andrej Jevgenjevič Šaraškin.    

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen proběhlo v pátek 26. dubna 2013 v Historickém sále slavkovského zámku. Zajímavý celodenní doprovodný program připravily Vojenská akademie Vyškov a Zámek Slavkov – Austerlitz. Mgr. Jana Kolčářová se zhostila krátké prezentace nového projektu RRA JM „Morava napoleonská“.

 Všem zúčastněným autorům patří poděkování za reprezentaci školy.

Mgr. Jana Kolčářová

   
 
 
Další fotografie najdete zde.
 
 

 

Vyškovský cedník

V úterý 26. března 2013 se v Knihovně K. Dvořáčka konalo slavnostní vyhodnocení literární soutěže Vyškovský cedník 2012 a čtenářské soutěže Myslím, tedy čtu. I v letošním ročníku byly odbornou porotou oceněny literární práce některých našich studentů:

1. kategorie (11 – 14 let): 2. místo – Eva Sabová, TA

3. místo – Izabela Adamcová, TB

2. kategorie (15 – 19 let): 2. místo – Kateřina Orságová, QA

3. místo – Tereza Čejková, 4. B

Ve čtenářské soutěži Myslím, tedy čtu byly ve 2. kategorii ohodnoceny příspěvky Tomáše Floruse (SA), Vojtěcha Drábka (SA) a Stanislavy Žemličkové a práce Kateřiny Orságové (QA) ve 3. kategorii.

Všem oceněným i dalším účastníkům přejeme hodně úspěchů v jejich další literární tvorbě.